Lubień Kujawski uczcił pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego


1 sierpnia 2024 r., Tekst i zdjęcia: ks. Łukasz Kołodziejczak

Lubień Kujawski uczcił pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego

W czwartek 1 sierpnia br. na frontonie Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim została odsłonięta tablica upamiętniająca Bohaterów Powstania Warszawskiego – m.in. ppor. Stanisława Kubiaka. W uroczystości udział wzięła rodzina lubieńskiego Powstańca oraz Burmistrz – Marek Wiliński, który podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację pamiątkowej tablicy. Inicjatorami upamiętnienia są: Centrum Kultury w Lubieniu, harcerze, władze samorządowe. Uroczystości rozpoczęła Msza święta, której przewodniczył ks. Dariusz Sieczkowski, a homilię wygłosił miejscowy wikariusz, ks. Łukasz Kołodziejczak. Następnie zebrani udali się przed świątynię, gdzie nastąpiła ceremonia odsłonięcia i poświęcenia tablicy. Na zakończenie uroczystości zebrane delegacje oddały hołd Bohaterom miasta, którzy przelewali krew za wolność.
 
Ufundowanie tablicy poświęconej ppor. Stanisławowi Kubiakowi jest ukoronowaniem działań podejmowanych przez lokalnych społeczników i regionalistów. Szukając lubieńskich śladów w Powstaniu ’44, wspomnieć należy trzy wydarzenia i osoby związane z mieszkańcami miasta. Pierwsza to dziedzic majątku Kamienna – Wojciech Ciechomski, który został zamordowany w warszawskiej „dzielnicy policyjnej” wraz z synem Mikołajem podczas pacyfikacji powstania.
 
Ściśle związane z powojenną historią miasta są Siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi, które przybyły do Lubienia Kujawskiego 1 lipca 1945 r. Wraz z wychowankami musiały opuścić Zakład Naukowo‐Wychowawczy w Łomnie (Ukraina), będąc w zasięgu rzezi dokonywanej przez ukraińskich nacjonalistów. Trasa ich ucieczki wiodła przez Warszawę i Kostowiec. Upragniony azyl w Lubieniu Kujawskim znalazły za pośrednictwem o. Cezarego i burmistrza miasta – Piotra Bagińskiego. Wśród dzieci pochodzenia żydowskiego, schronienie w lubieńskim Domu Dziecka znalazły m.in.: Halina Złotnicka (ur. 10.05.1928 r.) Teresa Brama, Teresa Kowalska, Sara Felicja Rafalska, Teresa Rogozińska, Lidia Zofia Maria Siciarz-Wołoszyńska-Borowska.
 
Najbardziej zasłużonym lubieńskim bohaterem Powstania ’44 jest Stanisław Kubiak, który urodził się w Lubieniu 28 stycznia 1918 r. Podczas wojny zamieszkał w Warszawie na ul. Miedzianej 4. Działał w podziemnym ruchu oporu, biorąc udział w działaniach sabotażowo-dywersyjnych i przygotowując żołnierzy do przyszłego powszechnego powstania, uczestnicząc w walkach na Woli i Starym Mieście. Przynależał do Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej - I Obwodu „Radwan”,  IV zgrupowania „Gurt”, 2. kompanii - plutonu 140. Po wyzwoleniu obozu, zamieszkał w Głogowie. 7 stycznia 1948 r., poślubił Stanisławę Gidaszewską w parafii Gryfów. Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (18.04.1972 r.), Warszawskim Krzyżem Powstańczym (14.07.1982 r.). Zmarł 7 stycznia 1987 r. w Głogowie.
 
Pod pamiątkową tablicą zostały złożone wieńce, m.in. od Burmistrza i Rady Miejskiej Lubienia Kujawskiego, Wojskowego Centrum Rekrutacji – por. Stanisława Stanowskiego, Rady Powiatu we Włocławku – Zygmunta Wierzowieckiego, dyrektorów placówek oświatowych w Lubieniu Kujawskim i Kłóbce, harcerzy Szczepu Szarych Szeregów.