Bp Mering do prezbiterów: bądźcie mężni, odważni i wierni Chrystusowi

23 grudnia 2019 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Bp Mering do prezbiterów: bądźcie mężni, odważni i wierni Chrystusowi

W godzinie południowej modlitwy Anioł Pański, dnia 23 grudnia, w Domu Biskupów Włocławskich, wokół swojego Pasterza zgromadzili się prezbiterzy, aby złożyć Biskupowi Diecezjalnemu oraz księdzu biskupowi Stanisławowi Gębickiemu świąteczne życzenia.

Spotkanie rozpoczęła kolęda „Wśród nocnej ciszy”, po czym odczytano fragment Ewangelii mówiący o narodzinach Pana.

Następnie, w imieniu prezbiterów diecezji przemówił ks. infułat Andrzej Ziemieśkiewicz. Nawiązując do słów ks. Janusza Stanisława Pasierba: „Najpiękniejszym darem miłości jest obecność”, przypomniał liczne spotkania Pasterza Diecezji z wieloma grupami wiernych, poczynając od wydarzeń około bożonarodzeniowych aż po wizytacje kanoniczne w parafiach. Zauważył też zaangażowanie Księdza Biskupa w ważne wydarzenia w diecezji, w piękno liturgii oraz każde odwiedziny w parafii. „Z ogromną wdzięcznością stajemy przy naszym Pasterzu - biskupie Wiesławie, biskupie pomocniczym Stanisławie i pracownikach Kurii, aby powiedzieć: dziękujemy za dar serca, wyrozumiałość i serdeczność”, mówił Ksiądz Infułat. Przypomniał również, że Zbawiciel ma narodzić się w miłości, w sercu każdego człowieka i w ten sposób otworzyć oczy na bliźniego i jego potrzeby.

Zwracając się do Księży Biskupów życzył „zdziwienia kropli wody, że błyszczy kryształem; pokoju, którym aniołowie ośnieżyli ziemię; zadumy dnia nad tajemnicami nocy; nadziei zimowej ptaszyny na kruszynę chleba; jasności słońca, co rozprasza mroki; miłości chroniącej od wnętrza ludzkie serce”. Włączając natomiast wszystkich zebranych zaapelował: „zbliżmy się do siebie nawzajem! Zabłyśnijmy pięknym, gorącym płomieniem Bożego Narodzenia! Dzielmy się najpiękniejszym darem miłości. A tym darem jest obecność”.

Odpowiadając na te słowa, Pasterz Diecezji, zauważył najpierw obecność ks. prał. Romana Walczaka, prezbitera diecezji włocławskiej posługującego jako pierwszy sekretarz Nuncjatury Apostolskiej w RPA. Następnie przywołał słowa Donalda Trumpa, prezydenta USA: „Chrześcijanie składają dzięki, że Syn Boży przyszedł na świat, by zbawić ludzkość. Jezus Chrystus inspiruje nas do tego, by kochać się nawzajem, mając serca pełne wielkoduszności i łaski” (cyt. za: „Do Rzeczy”, nr 51/2019). Nawiązując do nich podkreślił, że „bez miłości, miłosierdzia i wielkoduszności ludzkość pogubi się zupełnie”. Dziękując zaś za słowa wypowiedziane przez Prepozyta Kapituły Uniejowskiej, Pasterz Diecezji życzył wszystkim prezbiterom „wierności Jezusowi, męstwa w głoszeniu Jego słowa i odwagi w trwaniu przy Chrystusie mimo wszystkich przeciwności”.

Ks. bp Mering przypomniał również najważniejsze wydarzenia w życiu Kościoła, które będą miały miejsce w tym roku duszpasterskim: beatyfikacja sł. Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, prezbitera diecezji włocławskiej oraz narodowa pielgrzymka na obchody 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II, która będzie miała miejsce w maju 2020 r.

Pasterz Diecezji wyraził również radość z zakończenia prac konserwatorskich najstarszego obrazu znajdującego się w Domu Biskupów Włocławskich, ukazującego Boże Narodzenie pędzla Franciszka Bassano, XVI-wiecznego malarza weneckiego.

Osobę artysty oraz kunszt malarski na przykładzie odrestaurowanego dzieła przybliżył zebranym ks. Zbigniew Łukasik, dyrektor Muzeum Diecezjalnego we Włocławku.

Tradycyjne dzielenie się opłatkiem, życzenia pełne radości, ale i teologicznej głębi oraz poczęstunek zakończyły spotkanie w domu Biskupa Włocławskiego. W spotkaniu wzięło udział ok. 70 księży.