Bp Mering: „Włocławek jest błogosławiony, bo miał wielu niesamowitych świadków Chrystusa”

1 maja 2018 r., ks. Michał Styczyński

Pierwszy dzień maja po raz kolejny stał się dla wszystkich parafian i gości obecnych na uroczystościach świętojózefowych na włocławskim Zazamczu czasem wspólnej radości i uwielbienia Boga.

Majowe świętowanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Mering. Przy Chrystusowym ołtarzu zgromadzili się parafianie oraz zaproszeni goście, a wśród nich: przedstawiciele Parlamentu, włodarze Włocławka oraz prezbiterzy. Nie zabrakło pocztów sztandarowych instytucji i organizacji działających na terenie parafii i miasta. Ludzi pracy, którzy szczególnie 1 maja polecają się opiece swojego patrona, św. Józefa rzemieślnika, reprezentowali przedstawiciele Solidarności.

Ks. kanonik Eugeniusz Strzech, proboszcz parafii, witając Księdza Biskupa oraz wszystkich zgromadzonych na liturgii, przypomniał m.in. przeżywaną niedawno 15. rocznicę święceń i ingresu do katedry Biskupa Włocławskiego.

Pasterz Diecezji podkreślił w homilii znaczenie obecności świętego Józefa, patrona diecezji oraz innych wielkich świadków Chrystusa nierozerwalnie związanych z Kościołem włocławskim, którzy odcisnęli trwały ślad w formowaniu chrześcijańskiej wiary. „Włocławek jest błogosławiony, bo miał wielu niesamowitych świadków Chrystusa”, mówił hierarcha, przywołując osoby: bł. bp. Michała Kozala, św. Maksymiliana Kolbe czy bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

Pasterz Diecezji zwrócił też uwagę na współczesne problemy moralne, odnosząc się między innymi do aktualnego i znanego wszystkim przypadku małego Alfiego Evansa, którego życie musiało mierzyć się z brakiem ludzkiej wrażliwości oraz z uzurpowaniem sobie prawa do decydowania o ludzkim życiu współczesnych herodów. „To właśnie oni za nic mają naturalne prawa ludzkie i nie dopuszczają do swojej świadomości cudownej Bożej interwencji, dzięki której życie Alfiego trwało o wiele dłużej, niż wskazywały na to medyczne kalkulacje”, podkreślał Ksiądz Biskup.

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele parafii św. Józefa podziękowali Księdzu Biskupowi za obecność i przewodniczenie wspólnej modlitwie. Wyrazili również swoją wdzięczność za 15 lat pasterskiej posługi w Kościele włocławskim, obronę fundamentalnych wartości i odwagę w przeciwstawianiu się wszelkim przejawom zła wkradającego się w chrześcijańskie życie. Zapewnili również o swojej modlitewnej pamięci, życząc Bożego błogosławieństwa w podejmowanych zadaniach.

W słowie końcowym Pasterz Dieceji wyraził radość z obecności licznie zgromadzonych wiernych. Szczególne słowa wdzięczności wypowiedział pod adresem młodzieży z zespołu „Guadalupe” Lublina, która przybyła do Włocławka w tradycyjnych meksykańskich strojach, aby pełnić posługę muzyczną podczas Mszy św. oraz poprowadzić nabożeństwo do Matki Bożej z Guadalupe.

Ostatnim akordem liturgicznego spotkania było poświęcenie książeczek do nabożeństwa dzieciom, które w tym roku przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej.

Po Eucharystii na placu przykościelnym miał miejsce rodzinny piknik, podczas którego uczestnicy mogli posmakować pysznych potraw przygotowanych przez parafian oraz wziąć udział konkursach i zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez policjantów, przedstawicieli Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego. Specjalną loterię przygotowała fundacja „Caietanus”, zajmująca się podnoszeniem aktywności zawodowej i integracją osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Młodzież licealna przygotowała na tę okazję specjalną ofertę makijażu dla dzieci.

Wspólne biesiadowanie zakończył ewangelizacyjny koncert zespołu „Guadalupe”, który zaprosił do wspólnego uwielbiania Boga za dar św. Józefa, patrona parafii, oraz przybliżył historię obrazu i orędzie Matki Bożej z Guadalupe.