Bp Mering: „Maryja nigdy nie rezygnuje z człowieka”

12 grudnia 2018 r., tekst: al. Łukasz Kołodziejczak; foto: al. Piotr Czajkowski

Bp Mering: „Maryja nigdy nie rezygnuje z człowieka”

„Maryjo, naucz nas miłości do Ciebie, którą okazał Ci Twój wierny sługa” – mówił ks. bp Wiesław Mering podczas Eucharystii we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. W środę 12 grudnia br., o godzinie 17.00 w kościele seminaryjnym, Biskup Włocławski przewodniczył Mszy św. z Nieszporami.

Przed rozpoczęciem liturgii zgromadzonych przywitał ks. prał. Jacek Szymański, rektor WSD. „Chcemy prosić Panią z Guadalupe, aby wypraszała potrzebne łaski, aby swym matczynym płaszczem otoczyła Księdza Biskupa we wszystkich poczynaniach i decyzjach” – mówił Ksiądz Rektor.

Pasterz Kościoła włocławskiego rozpoczynając homilię przywołał słowa papieża Franciszka skierowane do polskich pielgrzymów obecnych tego dnia na audiencji generalnej w Watykanie: „Święty Jan Paweł II powierzył Jej macierzyńskiej trosce życie i niewinność dzieci, zwłaszcza tych, którym zagraża niebezpieczeństwo śmierci, zanim się narodzą […] Za Jej wstawiennictwem wypraszajmy dar potomstwa dla bezdzietnych rodzin, szacunek dla poczętego życia i otwartość serc na wartości ewangeliczne” (Audiencja Generalna, 12.12.2018 r.).

Hierarcha przypomniał historię objawień na wzgórzu Tepeyac, gdzie Maryja ukazała się ubogiemu Indianinowi Juanowi Diego, jako „doskonała zawsze Dziewica Święta Maryja, Matka prawdziwego Boga”. Przywołując słowa Maryi wypowiedziane do Juana Diego, bp Mering zwrócił uwagę na język czułej miłości Matki, który jest przejawem subtelnej, matczynej miłości. W objawieniach trwających od soboty 9 do wtorku 12 grudnia 1531 r. widoczna jest prawda, że „Maryja nigdy nie rezygnuje z człowieka” – podkreślił Biskup Włocławski.

„W ciągu ośmiu lat Maryja nawróciła dziewięć milionów Indian” – wskazał bp Mering na cud, który zniszczył mur wrogości pomiędzy rdzennymi mieszkańcami Meksyku, a kolonizatorami. Bóg przez objawienie „Niewiasty obleczonej w słońce” sprawił, że to, co po ludzku było niemożliwe, stało się rzeczywistością.

Na zakończenie homilii Biskup Włocławski skierował inwokację do Pani z Guadalupe: „Maryjo, naucz nas czytania tego obrazu, który Twój Syn dla nas namalował i nam zostawił. Naucz nas tej miłości do Ciebie, którą okazał Ci Twój wierny sługa, Juan Diego”.

Uroczystość wokół Stołu Pańskiego zgromadziła księży profesorów WSD, pracowników Kurii, siostry zakonne, alumnów.

Liturgii śpiewem towarzyszyła schola klerycka pod kierunkiem ks. prał. Józefa Nowaka.