Bp Gębicki do młodzieży w Malanowie: nie marnujcie Bożych darów

3 czerwca 2020 r., ks. MZ

Bp Gębicki do młodzieży w Malanowie: nie marnujcie Bożych darów

W 41. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, ks. bp Stanisław Gębicki przybył do parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Mikołaja Biskupa w Malanowie, by udzielić młodzieży sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

Witając Dostojnego Gościa w parafialnej świątyni, ks. prał. Stanisław Płaszczyk zaznaczył, że uczniowie VIII klas przyjmują wyjątkowy sakrament w wyjątkowych okolicznościach.

Mszę św. z Księdzem Biskupem koncelebrowali: ks. prał. Marek Kasik, dziekan dekanatu tureckiego oraz ks. prał. Stanisław Płaszczyk, proboszcz miejscowej wspólnoty.

W okolicznościowej homilii Sufragan Włocławski apelował do bierzmowanych, by „nie zniweczyli Bożych darów”, już otrzymanych, a teraz potwierdzonych. Jako przykład świadka świętego i wiernego Bożym zasadom przywołał św. Jana Pawła II - w obchodzonym roku 100-lecia jego urodzin. „Nie ma lepszego świadka – dla nas Polaków w tym roku – jak osoba papieża Polaka; to on doskonale wypełnił wszystkie Boże plany w życiu i w chorobie i w śmierci, gdy odchodził do domu Ojca. W swój ostatni Wielki Piątek nie mogąc fizycznie uczestniczyć w Drodze Krzyżowej w Koloseum poprosił o krzyż, do którego mocno się przytulił. To było zjednoczenie Chrystusa i papieża, papieża i Chrystusa, jakby jeden drugiego chciał w cierpieniu podtrzymać, umocnić w dźwiganiu krzyża”, podkreślał hierarcha.

Po homilii 56 młodych ludzi zostało naznaczonych, opieczętowanych niezatartym znamieniem  Ducha Świetnego.

W dalszej części uroczystej liturgii, młodzież przygotowała modlitwę wiernych i procesję z darami, pośród których znalazła się kapa maryjna – dar młodzieży dla parafii.

Na zakończenie uroczystości, nowo bierzmowani podziękowali wszystkim, którzy pomogli im przygotować się do tego dnia. Jako pamiątkę niepowtarzalnego wydarzenia otrzymali pamiątkowe krzyże i obrazki od Księdza Biskupa.