Biskup Włocławski zainstalował relikwie bł. Rodziny Ulmów oraz poświęcił kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu

31 grudnia 2023 r., tekst: ks. AT

Jako wotum za 900-lecie diecezji oraz dziękczynienie za nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w Uniejowie, w Niedzielę Świętej Rodziny, 31 grudnia, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski dokonał poświęcenia kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu w miejscowym kościele. Główną intencją trwającej tam modlitwy ma stać się prośba o pokój w rodzinach.

W homilii bp Wętkowski przypomniał znaczenie i rolę rodziny chrześcijańskiej w wychowaniu młodych pokoleń w wierze i życiu społecznym. Nawiązując do tekstów Pisma Świętego podkreślił niezbędność pielęgnowania relacji człowieka z Bogiem. W tym kontekście zaprosił do refleksji nad postawą Abrahama, ojca wiary. „Czy ja dzisiaj bardziej słucham siebie, drugiego człowieka, czy szukam Bożego planu i jemu potrafię zaufać?” – pytał homilista. Przypomniał również, że rodzina jest miejscem kształtowania się człowieczeństwa a rodzina chrześcijańska jest pierwszą szkołą wiary. Człowieczeństwo ma być rozumiane jako uczenie się bycia w relacji z drugim człowiekiem, kształtowaniem postawy słuchania, zaufania, ustępowania sobie nawzajem, natomiast wiara ma rodzić się z naśladowania przykładu rodziców, ich wspólnych rozmów, praktyk religijnych. „Rodzice powinni interesować się czego dzieci szukają w środkach masowego przekazu, aby w porę mogli reagować na niebezpieczeństwa” – podkreślał duchowny, wskazując na Świętą Rodzinę, jako przykład takiego postępowania.

Na zakończenie zachęcił, by w nowo poświęconej kaplicy szukać wskazówek do rozwiązywania problemów dnia codziennego a także umocnienia w wierze, wyciszenia i trwania przed Bogiem. „Życzę wam cichej, pokornej, ale przemieniającej człowieka obecności Boga”, powiedział bp Wętkowski.

Tego samego dnia biskup włocławski modlił się również z wiernymi parafii Ostrowąż, gdzie podczas Mszy Świętej miało miejsce wprowadzenie relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów. Po homilii miało miejsce odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Na zakończenie Eucharystii ksiądz biskup pobłogosławił dzieci oraz matki oczekujące potomstwa.

Uniejów - poświęcenie kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu

Ostrowąż - wprowadzenie relikwii bł. Rodziny Ulmów