Biskup Włocławski podjął ważne decyzje personalne (aktualizacja)

30 maja 2019 r.

Biskup Włocławski podjął ważne decyzje personalne (aktualizacja)

Dnia 30 maja br. w Kaplicy Domu Biskupiego ksiądz biskup Wiesław Mering wręczył dekrety nominacyjne na ważne funkcje w diecezji.

Świadkami tego wydarzenia byli: ks. bp Stanisław Gębicki, ks. prał. Wojciech Frątczak - wikariusz generalny, ks. prał. Lesław Witczak - wikariusz biskupi ds. ekonomicznych, ks. prał. Sławomir Deręgowski, wikariusz biskupi rejonu włocławskiego oraz ks. prał. Artur Niemira - kanclerz Kurii, który prowadził niecodzienne wydarzenie.

Decyzją Biskupa Włocławskiego, z dniem 25 czerwca br., księża zostają mianowani proboszczami następujących parafii:

ks. Dawid Drapała - parafii Świętego Krzyża w Łowiczku;
ks. Marcin Idzikowski - parafii NMP Królowej Polski we Włocławku (z zachowaniem dotychczasowych obowiązków w Wydziale Katechetycznym Kurii Diecezjalnej);
ks. Krzysztof  Kamiński - parafii św. Andrzeja Apostoła w Woli Pierowej;
ks. Krzysztof Kaźmierczak - parafii św. Jana Chrzciciela w Kijowcu;
ks. Wojciech Marciszewski - parafii Narodzenia NMP w Dobrej;
ks. Józef Miłek - parafii Nawiedzenia NMP w Boniewie;
ks. Artur Nowak - parafii Trójcy Świętej w Dobrowie;
ks. Mirosław Michalak - nowo erygowanej parafii św. Jana Pawła II w Brzozówce, w dekanacie lubickim.

Obecni na uroczystości nowo mianowani proboszczowie złożyli przepisane prawem kanonicznym „Wyznanie wiary” i „Przysięgę wierności”, po której – na znak składanej przysięgi – kładli prawą dłoń na księdze Pisma Świętego i na ołtarzu własnoręcznie podpisali oba dokumenty.

Ponadto, Ksiądz Biskup mianował dotychczasowego dyrektora Caritas diecezjalnej - ks. Marka Sobocińskiego - dyrektorem domu Dobrego Pasterza we Włocławku Michelinie (na miejsce ks. Lecha Króla) oraz dyrektorem odpowiedzialnym za fundusz emerytalny i wszystkie domy księży emerytów w diecezji.

Dyrektorem Caritas Diecezji Włocławskiej Ksiądz Biskup mianował ks. Janusza Bartczaka, dotychczasowego swojego kapelana, natomiast kapelanem Biskupa Włocławskiego zostaje mianowany ks. Mateusz Szurgot.

W związku z kończącą się kadencją moderatorów WSD we Włocławku Ksiądz Biskup przedłużył o kolejne trzy lata posługę ks. rektora Jacka Szymańskiego, ks. prokuratora Marcina Filasa i ks. Pawła Pokory na stanowisku ojca duchownego. Wicerektorem ds. wychowania mianowany został ks. Jacek Bartczak, dotychczasowy prefekt, a prefektem ds. studiów - ks. Karol Łazik, powracający z pracy duszpasterskiej w Austrii.

Pasterz Diecezji zwracając się do nowo mianowanych księży proboszczów, zachęcał, aby cały swój wysiłek i umiejętności poświęcali sprawom Bożym. „Życzę Wam, aby taki wysiłek pojawiał się z Waszej strony, a wtedy z pewnością doczekacie się Bożego błogosławieństwa i ludzkiej życzliwości”, mówił Ksiądz Biskup.

Podobna urocystość miała miejsce 1 czerwca. Wtedy to biskup włocławski Wiesław Mering wręczył dekrety ks. Arturowi Nowakowi (nowemu proboszczowi parafii Trójcy Świętej w Dobrowie) oraz ks. Tomaszowi Kalinowskiemu, który został mianowany proboszczem parafii św. Rocha w Zygrach.

Nowo mianowani księża proboszczowie złożyli przed Księdzem Biskupem wyznanie wiary oraz przysięgę wierności.