ZSK „Długosz”: tegoroczni maturzyści zakończyli rok szkolny

27 kwietnia 2022 r., tekst: ks. JB; foto: KJ

ZSK „Długosz”: tegoroczni maturzyści zakończyli rok szkolny

W środę, 27 kwietnia, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego uczniów klas trzecich Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Długosza we Włocławku. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w kościele seminaryjnym św. Witalisa. Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski.

Ks. prał. Jacek Kędzierski, dyrektor ZSK, powitał księdza biskupa, absolwentów, ich rodziców, wychowawców oraz przedstawicieli grona pedagogicznego. Nadmienił jednocześnie, że dokładnie rok temu ogłoszono nominację bp. Wętkowskiego na biskupa diecezji włocławskiej.

W homilii ksiądz biskup przekazał młodzieży cenne życiowe wskazówki. Wychodząc od refrenu psalmu: „Biedak zawołał i Pan go wysłuchał”, homilista zinterpretował go w kontekście zbliżającej się matury. Stwierdził, że Pan Bóg nie działa jak automat, że wystarczy zawołać i człowiek zostanie wysłuchany, matura będzie zdana. „To tak nie działa”, przekonywał.

Na kanwie czytania z Dziejów Apostolskich kaznodzieja przestrzegł młodzież przed pełną zazdrości postawą saduceuszów, sugerując rozeznawanie swoich talentów i podążanie za głosem powołania. W odniesieniu do Ewangelii zaś życzył maturzystom wyboru właściwej drogi życiowej opartej na wierze w zmartwychwstałego Syna Bożego.

Przed błogosławieństwem kończącym liturgię, na prośbę księdza dyrektora, bp Wętkowski wręczył abiturientom Medale ZSK. Za wzorowe pełnienie misji szkoły wyróżnienie to otrzymała Marta Bronikowska, za 100% frekwencję w całym cyklu edukacyjnym nagrodzony został nagrodzony Rafał Wierszyło, a najwyższą średnią ocen wywalczył Krystian Koziński.

Na zakończenie przedstawiciele maturzystów wyrazili wdzięczność wobec księdza biskupa, księży i nauczycieli.

O oprawę liturgiczno-muzyczną Mszy św. zatroszczyli się sami maturzyści wspomagani przez szkolną scholę.

Uroczystość zakończyła wspólna fotografia na tle ogrodów seminaryjnych.