15 sierpnia diecezja wesprze włocławską katedrę

13 sierpnia 2020 r., ks. AN

15 sierpnia diecezja wesprze włocławską katedrę

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny włocławska bazylika katedralna będzie obchodziła swoje święto patronalne. Z tej okazji do wiernych diecezji biskup włocławski Wiesław Mering skierował słowo poprzedzające zbiórkę ofiar na prace prowadzone w tym pierwszym, co do ważności, kościele diecezji. Jak co roku, wierni wesprą włocławską katedrę składając ofiary na tacę w dniu 15 sierpnia.

W swoim słowie bp Mering przypomina okoliczności, w jakich obchodzone będzie święto Wniebowzięcia NMP: „W tym roku naznaczonym epidemią szczególnie gorliwie oddajemy się w opiekę Maryi. Do kogóż mamy się zwrócić, jak nie do Maryi – Uzdrowienia Chorych! W ostatnich miesiącach wszyscy musieliśmy się zmierzyć z wieloma ograniczeniami spowodowanymi pandemią. Widok pustej katedry podczas Triduum Paschalnego na zawsze zostanie w naszej pamięci jako symbol tamtych dni”.

Z tym większą radością hierarcha zauważa zakończone w ostatnich miesiącach w katedrze prace remontowe i konserwatorskie. „Mimo wszystkich trudności udało się wymienić poszycie dachu nad prezbiterium i zakrystiami, wyremontować zakrystię południową, zakończyć konserwację posadzki w prezbiterium, a także prace remontowe w kaplicy Cibavit. To były zadania wymagające wielu środków, nakładów pracy i czasu” – podkreśla bp Mering.

Ciesząc się z ukończonych prac, hierarcha informuje diecezjan, że już przygotowywane są i rozpoczynane następne projekty. „W najbliższym czasie zaplanowana została naprawa uszkodzonych części polichromii w prezbiterium. Odnowiona zostanie także kruchta wejściowa. Niewątpliwie, najbardziej spektakularnym i kosztownym przedsięwzięciem będzie renowacja gotyckiej więźby dachowej i całego pokrycia dachu nawy głównej” – informuje Biskup Włocławski.

Swoją odezwę bp Mering kończy apelem: „Jak co roku zwracam się do Was, kochani Siostry i Bracia, prosząc o wsparcie naszej katedry. Dziękuję za dobro okazywane do tej pory, za pomoc materialną w postaci ofiar na tacę składanych w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz każdy inny przejaw życzliwości”.

Obecna katedra we Włocławku została konsekrowana w 1411 roku jako wotum narodu polskiego za zwycięstwo pod Grunwaldem. Na konsekracji był obecny król Polski Władysław Jagiełło. W 1991 roku katedrę nawiedził św. Jan Paweł II. Podczas pielgrzymki w tej świątyni odbyło się spotkanie z przedstawicielami środowisk polskiej szkoły. W 2011 roku z udziałem Konferencji Episkopatu Polski obchodzono jubileusz 600-lecia konsekracji katedry. Legatem papieskim na tę uroczystość został mianowany kard. Zenon Grocholewski. 10 grudnia 2018 roku, rozporządzeniem Prezydenta RP włocławska bazylika katedralna została wpisana na prezydencką listę Pomników Historii.