Włocławek: spotkanie formacyjne młodych prezbiterów

14 maja 2022 r., tekst: ks. AT; foto: al. JW

Włocławek: spotkanie formacyjne młodych prezbiterów

Wspólna modlitwa brewiarzowa, konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego, to najważniejsze punkty spotkania formacyjnego księży roczników II-VIII, które miało miejsce w sobotę, 14 maja, we włocławskim WSD.

Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą liturgią godzin, której przewodniczył ks. Tomasz Michalski, odpowiedzialny za stałą formację kapłanów diecezji włocławskiej. Po niej uczestnicy wysłuchali konferencji ks. Tomasza Kaczmarka, postulatora w procesie beatyfikacyjnym sł. Bożego bp. Wojciecha Owczarka. Ukazał on postać sługi Bożego jako przykład heroicznej pracy i pobożności maryjnej w podążaniu do świętości.

Po adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty, sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego.

W homilii biskup włocławski przypomniał o potrzebie stałej formacji w kapłańskiej posłudze. – Wybór Macieja mówi, że już wtedy rozumiano, że aby zostać apostołem, trzeba mieć stałą i długą formację – tłumaczył homilista.

Wskazując na poszczególne etapy formacji, ksiądz biskup wymienił konieczność spotkania, poznania i pokochania Jezusa. Zachęcił jednocześnie do pielęgnacji jedności z Jezusem przez modlitwę. Przestrzegał również przed postawą krytykanctwa i malkontenctwa, która niszczy radość w życiu kapłana oraz czyni jego posługę bezowocną. – Przed taką postawą może bronić przekonanie, że każdy jest inny, a żadne zadanie nie jest gorsze do innego – przekonywał bp Wętkowski, dodając, że – do posługi kapłańskiej nie idzie się po to, żeby się samorealizować czy odnosić sukcesy, ale by siebie i innych doprowadzić do zbawienia.