Włocławek: Oazowy dzień wspólnoty

29 lipca 2024 r., Tekst: ks. Piotr Czajkowski, zdjęcia: Marcin Jaworski

Włocławek: Oazowy dzień wspólnoty

„Tam jest wspólnota, gdzie jest Bóg” – powiedział biskup włocławski Krzysztof Wętkowski do uczestników Dnia Wspólnoty Oazy Wielkiej, którzy licznie przybyli w poniedziałek, 29 lipca, do włocławskiej katedry i seminarium. Do oazowiczów z diecezji włocławskiej dołączyły dzieci i młodzież z diecezji łowickiej i bydgoskiej.

Trzynasty dzień wakacyjnej oazy rekolekcyjnej, podczas którego rozważana była różańcowa tajemnica Zesłania Ducha Świętego, służył zawiązaniu wspólnoty pomiędzy różnymi grupami. Był to powrót do źródeł pierwotnego Kościoła i jedności apostołów, przeżywających w wieczerniku dzień Pięćdziesiątnicy.

Zawiązanie wspólnoty miało miejsce w auli Wyższego Seminarium Duchownego. Każda grupa przygotowała meldunek ze swych dokonań, piosenkę oraz zaprezentowała samodzielnie wykonany znak oazy. Uczestnicy oazy podzielili się też świadectwem swoich rekolekcyjnych przeżyć.

Uroczystej Mszy Świętej we włocławskiej katedrze przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, który w homilii podkreślił znaczenie relacji człowieka z Bogiem w tworzeniu więzi międzyludzkich i zachęcał do budowania wspólnoty w oparciu o Chrystusa.

Po Mszy świętej oazowicze przeżywali Godzinę Odpowiedzialności i Misji. Młodzież mogła dołączyć do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Dobrowolne zobowiązanie powstrzymania się od stosowania wszelkich używek było podejmowane w intencji wybieranej przez osobę przystępującą do KWC.

W gościnnych murach włocławskiego WSD przygotowano poczęstunek dla uczestników spotkania, a potem w seminaryjnym ogrodzie rozpoczęła się wspólna zabawa, która służyła zacieśnianiu więzi między uczestnikami oazowych rekolekcji.