Włocławek: III Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej i Chóralnej „Surrexit vere”

20 kwietnia 2024 r., ks. Marcin Ziółkowski

W dniach 19-20 kwietnia Włocławek po raz kolejny gościł muzyków z całej Polski zgromadzonych na III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Organowej i Chóralnej „Surrexit vere”.

W piątek 13 organistów podzielonych na dwie kategorie (studium organistowskie lub szkoła muzyczna oraz studenci wydziałów instrumentalnych lub muzyki kościelnej) zasiadło przy kontuarze zabytkowych organów katedry włocławskiej, by zaprezentować swoje umiejętności improwizacji i akompaniamentu liturgicznego. Prezentacje konkursowe oceniało Jury złożone ze znakomitych polskich organistów: dr hab. Tomasza Orlowa (przewodniczący Jury), dr hab. Henryka Jana Botora oraz dr hab. Tomasza Głuchowskiego. Sekretarzem Jury był dr Jarosław Ciechacki, a dialogi mszalne intonował ks. Maciej Kępczyński, dyrektor SMK w Toruniu.

W kategorii I zwyciężył Gabriel Wojaczek z Rybnika. Drugie miejsce zajął Bartosz Wesołek z Gniezna, a trzecie Hubert Basiński z toruńskiego SMK.

W II kategorii podium zdobyli studenci UMFC w Warszawie. Zwyciężył Władysław Widłak, drugi był Michał Świderski, a trzeci Piotr Arseniuk. W sobotę w kościele św. Stanisława BM zaprezentowało się 12 zespołów śpiewaczych, m.in. z Bydgoszczy, Torunia, Białej Podlaskiej, Warszawy, Krakowa czy Lublina. W skład Jury weszli: prof. dr hab. Janusz Stanecki (przewodniczący Jury), prof. dr hab. Włodzimierz Siedlik oraz dr hab. Dariusz Zimnicki. Sekretarzem Jury była dr Magdalena Filipska. Konkursowe

Grand Prix zdobył Chór Dziecięcy Rubinki z PZSM im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy prowadzony przez Agnieszkę Sowę. Rubinki zdobyły również nagrodę za najlepiej wykonany utwór wielkanocny, którym okazało się „O, filii et filiae”; Franciszka Liszta.

Nagrodę za najlepiej wykonany utwór polskiego kompozytora („Niech w święto radosne”; Tomasza Kulikowskiego) zdobyła Schola Cantorum Misericordis Christi z Białej Podlaskiej, a jej dyrygent Piotr Karwowski został wybrany najlepszym dyrygentem konkursu.

Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród miało miejsce w katedrze po Mszy św. sprawowanej przez biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego. Akompaniowali najlepsi konkursowi organiści, a wskazane przez Jury chóry wykonały pieśni mszalne. Funkcję kantora pełnił ks. Łukasz Kucharski dyrektor Studium Organistowskiego w Bydgoszczy.

Nagrody dla laureatów konkursu organowego ufundowali biskupi województwa kujawsko-pomorskiego: bp Krzysztof Wętkowski (za I miejsca), bp Wiesław Śmigiel (za II miejsca), bp Krzysztof Włodarczyk (za III miejsce). Grand Prix ufundował Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, wyróżnienia za najlepiej wykonany utwór wielkanocny i utwór polskiego kompozytora –Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka, a nagrodę dla najlepszego dyrygenta – prof. dr hab. Mariusz Mróz, dyrektor Festiwalu.

Organizatorem Festiwalu była Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, a organizacją w diecezji zajęli się: ks. prał. Sławomir Deręgowski i ks. Marcin Ziółkowski.