Wakacje z Bogiem młodych diecezjan

30 lipca 2018 r.

Wakacje z Bogiem młodych diecezjan

Wakacje to między innymi dla dzieci i młodzieży czas zasłużonego odpoczynku po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy. Dla wielu z nich jest on okazją do przeżycia niezapomnianej przygody, wyprawy do ciekawych miejsc, w których można odkryć i poczuć obecność Pana Boga. Taką okazję dają m.in. oazy, wczasorekolekcje organizowane przez duszpasterzy diecezji włocławskiej. Poniżej prezentujemy kolejne relacje z takich wydarzeń.

WAKACJE Z BOGIEM BIAŁCE TATRZAŃSKIEJ

Osiemdziesięcioro ośmioro naszych diecezjan wzięło udział w „Wakacjach z Bogiem” w Białce Tatrzańskiej. W czasie rekolekcji dzieci i młodzież z parafii: św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu, św. Mikołaja Bp w Ślesinie, Opieki Matki Bożej w Osięcinach oraz po kilka osób z parafii w Wieńcu oraz z Turku i Włocławka podziwiały piękno tatrzańskich i pienińskich szlaków. Wydarzeniu przyświecało hasło: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

Opiekunami duchowymi byli ks. Michał Laskowski, ks. Bartosz Andrzejewski oraz ks. Paweł Skowron. Również nieocenionym wsparciem w sprawowaniu opieki i trosce nad uczestnikami, byli klerycy naszego seminarium: kl. Hubert Roszak, kl. Robert Gumosiński, kl. Michał Banaszewski oraz kl. Mateusz Andrysiak. W gronie opiekunów były również dwie siostry zakonne, s. Dorota ze zgromadzenia Sióstr Urszulanek oraz s. Zacharia, karmelitanka Dzieciątka Jezus. Grono kadry zasilały również p. Agnieszka Łapka, p. Małgorzata Skonieczna, p. Beata Woźniak, a także Aleksandra Obidzińska, nasza pielęgniarka, Aleksandra Kulka i Anna Kuświk.

W tym wyjątkowym czasie, uczestnicy nawiedzili Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, Sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach, a także Sanktuarium „Gaździny Podhala” w Ludźmierzu. Nie zabrakło też górskich wędrówek. Celem wypraw była m.in. Dolina Kościeliska, Góra Wdżar i Wąwóz Papieski, Rusinowa Polana i Gęsia szyja, a także Jaskinia Bielańska na Słowacji. Atrakcjami, które przyniosły wiele radości był spływ Dunajcem oraz czas spędzony na basenach termalnych. Obok wielu atrakcji dających radość ale również możliwość spędzenia dobrego czasu we wspólnocie, były duchowe przeżycia związane z adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele parafialnym w Białce Tatrzańskiej, tematyczne spotkania w grupach oraz konferencje duchowe. Wielką radość dawały pogodne wieczory, które odbywały się każdego dnia, zakończone apelem jasnogórskim.

Wczasorekolekcje były czasem dla wspólnoty i we wspólnocie bogactwo duchowe i turystyczne było przyjęte przez dzieci i młodzież z entuzjazmem wyrażonym chęcią wyjazdu w przyszłym roku.

Ks. Michał Laskowski

WAKACJE Z BOGIEM W SZKLARSKIEJ PORĘBIE

Grupa dzieci i młodzieży z parafii św. Dominika w Chodczu oraz św. Idziego w Choceniu brała udział we wczosorekolekcjach „Wakacje z Bogiem” w Szklarskiej Porębie. Grupa 21- osobowa zatrzymała się w Pensjonacie „Jaś”.

Opiekę duchową nad wyjeżdżającymi zapewnili: ks. Marcin Figiel i ks. Robert Mac. Księży wspomagał swoją służbą kleryk Mateusz Michalski.

Wyjazd powiązał w sobie elementy zarówno duchowe jak i turystyczne. Każdego dnia głównym punktem była Eucharystia. Nie zabrakło też codziennego Apelu Jasnogórskiego, Różańca, Koronki do Bożego Miłosierdzia, a także rozważania słowa Bożego oraz konferencji.

Wyjazd rozpoczął się od wizyty w pocysterskim klasztorze w Krzeszowie, gdzie przed cudownym obrazem Matki Bożej uczestnicy zawierzyli cały nasz wyjazd i wszystkie nasze sprawy Miłosiernemu Bogu.

W ramach programu turystycznego znalazły się też wyprawy na Szrenicę, Śnieżne Kotły, Śnieżkę oraz jednym ze szlaków Gór Izerskich. Na szlaku wędrówek znalazł się też Wodospad Szklarki i Kamieńczyka, skała Chybotek, a także Świątynia Wang w Karpaczu.

Nie zabrakło też wycieczki do Czech, gdzie uczestnicy zwiedzili Skalne Miasto oraz mamucią skocznię narciarską w Harrachov. Wśród innych turystycznych atrakcji należy wspomnieć również pobyt w Termach Cieplickich oraz przejazd torem saneczkowym w Karpaczu.

W kolejnym dniu zaplanowany był dzień pokuty i wytężonej modlitwy. Miało to wyraz w drodze krzyżowej, celebrowanej w godzinie Męki Pana Jezusa, a także podczas adoracji Najświętszego Sakramentu u Sióstr Służebniczek w Szklarskiej Porębie. W przeddzień zakończenia oazy w czasie Mszy Świętej miało miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, które przypomniało nam to zaszczytne miano, nazywania się Dziećmi Bożymi.

Zwieńczeniem wyjazdu była wspólna Agapa. Poza uroczystym posiłkiem nie zabrakło również czasu na podsumowania, podziękowania, gry i zabawy, prowadzone przez animatorów grup. W drodze powrotnej uczestnicy zwiedzili wrocławskie ZOO w tym Afrykarium.

Dziesięciodniowy pobyt w Szklarskiej Porębie przyniósł nam wiele miłych wspomnień. Jako uczestnicy tych rekolekcji po wysłuchaniu wyżej wspomnianych konferencji pragniemy w codzienności, w pracy, w szkole, w rodzinie być autentycznymi świadkami Chrystusa.

Ks. Robert Mac