Uroczystości odpustowe we włocławskiej farze

29 sierpnia 2022 r., DD

Uroczystości odpustowe we włocławskiej farze

W ramach obchodów 102. rocznicy Cudu nad Wisłą i 101. sprowadzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do włocławskiej fary, uroczystości odpustowej, 28 sierpnia, przewodniczył ks. inf. prof. dr hab. Krzysztof Konecki.

Eucharystia sprawowana była w intencji dziękczynnej za ocalenie Włocławka w roku 1920 i poległych obrońców miasta. Mszę Świętą poprzedziła modlitwa, zapalenie zniczy i złożenie wiązanek kwiatów przed znajdującej się przy kościele farnym pamiątkową tablicą upamiętniającą Bitwę Warszawską i obronę Włocławka.

Na początku Eucharystii ks. dr Piotr Dykowski, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela, powitał licznie zgromadzonych wiernych, podkreślając, jak ważne jest dziękczynienie, że Polska odrodziła się dzięki chrześcijaństwu i przypomniał, iż klęska Armii Czerwonej była przełomem dodając, że nie byłoby odrodzonej Polski, gdyby nie zwycięstwo w 1920 r.

W homilii wygłoszonej przez ks. Koneckiego wybrzmiało hasło: „Maryjność jest duszą Polskiego narodu”. „To nie Polska wybrała Maryję za Patronką i Królową, ale Maryja obrała Polskę za szczególny przedmiot Swej miłości”, mówił homilista, przywołując słowa Pana Jezusa: „Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałam”. „To nas zobowiązuje jako Naród i Kościół, który żyje w tym narodzie nad Wisłą” przekonywał duchowny. Na zakończenie homilii kaznodzieja prosił nas, aby wszyscy słuchali Maryję i czynili wszystko co Jej Syn powie.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa włocławskiego, siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo z Wieńca Zdroju, władze Cechu Rzemiosł Różnych, Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie, goście z Ukrainy, społeczność III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej i Zespół Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 roku, które oprócz pocztu sztandarowego wystawił wartę honorową przy pamiątkowym obelisku.