Rejonowe spotkania dla księży i katechetów

30 sierpnia 2022 r., tekst: DD; foto: uczesnicy spotkań

Rejonowe spotkania dla księży i katechetów

"Wspólnota Kościoła nie nadrobi tego, czego nie dała człowiekowi rodzina", powiedział biskup włocławski Krzysztof Wętkowski w Zduńskiej Woli, zachęcając księży i katechetów, by nie załamywali się trudnościami w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Tradycyjnie, pod koniec wakacji, w diecezji włocławskiej odbywają się rejonowe konferencje księży i katechetów, wprowadzające w nowy rok szkolny i katechetyczny. Nie inaczej było i tym razem. Spotkania te miały miejsce we Włocławku i Koninie 29 sierpnia oraz w Zduńskiej Woli 30 sierpnia. Rozpoczynały się one Mszą św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego, po której uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu red. Rafała Porzezińskiego, zatytułowanego: „H.A.L.T. jak kochać siebie samego?” Prezes Stowarzyszenia „Ocaleni” i autor wielu audycji radiowych zaprezentował zgromadzonym program 12 kroków, odwołujący się do najważniejszych życiowych wartości, który setkom tysięcy ludzi uratował życie i przywrócił godność.

Homilię w bazylice katedralnej wygłosił ks. dr Marcin Idzikowski, wikariusz biskupi ds. katechizacji i szkolnictwa katolickiego diecezji włocławskiej i zarazem dyrektor wydziału katechetycznego. Aktualizując przesłanie treści Ewangelii, wskazywał na postawę świętego Jana Chrzciciela, który nie miał dylematu jakiego dokonać wyboru. „On był do końca wierny mając świadomość konsekwencji - swojej śmierci”, mówił ks. Idzikowski. Kaznodzieja, zastanawiał się też czy współczesny człowiek także jest wierny? „Jesteśmy posłani do służby w Kościele, w szkole, w imieniu Jedynego Boga. To Jezus motywuje wszystkich, aby słuchać i prosić Go, to On zapewnia: »Jestem z tobą by cię ochraniać«”, przekonywał duchowny.

W Koninie podczas Mszy św. homilię wygłosił biskup Krzysztof Wętkowski. Wskazał na św. Jana Chrzciciela jako człowieka ufającego mocy słowa Bożego, które umacnia do dawania świadectwa. „Wiara rodzi się z tego co się słyszy, tym zaś, co się słyszy jest słowo Chrystusa”, powiedział biskup włocławski.

W ostatnim dniu rejonowych spotkań katechetycznych, podczas Mszy św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, homilię wygłosił ks. dr Jacek Buta, wicedyrektor wydziału katechetycznego. Homilista zwrócił uwagę słuchaczy na zamysł Boga w odniesieniu do człowieka, w którym działa Duch Święty. „To Duch Święty jest naszym potencjałem, którego nie powinniśmy utracić. Bycie chrześcijaninem to proces ciągłej formacji i życia w Duchu Świętym”, przekonywał ks. Buta.

We wszystkich trzech rejonach o oprawę liturgiczną Mszy św. zadbali katecheci.

Organizację pracy w nowym roku katechetycznym, harmonogram proponowanych konkursów oraz najważniejsze informacje dotyczące współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej przedstawił jego dyrektor – ks. dr Marcin Idzikowski.

Spotkania zakończyły słowa podziękowania ze strony księdza biskupa wobec prelegenta i katechetów - za obecność, a przede wszystkim za niełatwą pracę przełamywania barier u młodych ludzi.

W diecezji włocławskiej pracuje  ponad 700 katechetów, w tym 170 księży diecezjalnych i zakonnych, 28 sióstr zakonnych i ponad 500 katechetów świeckich.