Program uroczystości z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II


12 maja 2020 r.

Program uroczystości z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II

Program ustalony podczas wideokonferencji z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego
 
Niedziela 17 maja, o godzinie 10.00 Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa, w bazylice katedralnej we Włocławku.
 
20.35 w TVP3 Bydgoszcz oraz na kanale YouTube Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, rozpocznie się widowisko artystyczne „Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro”, transmitowane z trzech miast Kujawsko-Pomorskiego, które odwiedzał podczas pielgrzymek Jan Paweł II: Włocławka, Bydgoszczy i Torunia.
 
Wydarzenie rozpocznie się kameralnym koncertem w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku. W towarzystwie organów katedralnych (Krzysztof Łazicki) wystąpi tenor Piotr Buszewski, który wykona utwór „Panis Angelicus” Césara Francka.
 
Kolejną częścią będzie koncert z bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. W wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis i Mirosława Kulczyńskiego usłyszymy „Obój Gabriela” Ennio Morriconego, a Eljazz Big Band Józefa Eliasza zaprezentuje utwór „David danced before the Lord” Duke’a Ellingtona.
 
Na zakończenie, na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, wyświetlona zostanie projekcja multimedialna, ukazująca ważne wydarzenia z życia papieża.
 
Widowisko (PL): https://youtu.be/7lhZqiIlc1c
 
Widowisko (IT): https://youtu.be/RXJ_9uXAsm8
 
Cały projekt dedykowany jest Włochom, którzy przez blisko 27 lat stworzyli drugą ojczyznę dla Jana Pawła II, a obecnie szczególnie cierpią z powodu epidemii Covid-19. Wysłuchamy rozmowy z lekarzem Pierfilippo Crucittim, synem Francesco Crucittiego - chirurga, który operował papieża po zamachu na placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku.
 
Poniedziałek 18 maja, o godzinie 12.00, wojewódzkie uroczystości w katedrze toruńskiej, połączone z Sesją Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wydarzeniom towarzyszyć będzie wystawa zdjęć z wizyt papieża Jana Pawła II w naszym regionie.
 
Transmisja uroczystości dostępna będzie w internecie i regionalnej telewizji. Informacje i kanały transmisji publikowane będą na bieżąco na stronie internetowej www.kujawsko-pomorskie.pl