Muzeum Diecezjalne: projekcja filmu „Złączyć się z narodem” (zaproszenie)


8 listopada 2019 r.

Muzeum Diecezjalne: projekcja filmu „Złączyć się z narodem” (zaproszenie)

Zapraszamy na projekcję filmu „Złączyć się z narodem” poświęconego Polakom deportowanym do Kazachstanu w wyniku stalinowskich represji. Odbędzie się ona w Auli Muzeum Diecezjalnego we Włocławku (wejście od ul. Tumskiej), 15 listopada 2019 r., o godz. 17.00. Wstęp wolny!
 
Film „Złączyć się z narodem” powstał z potrzeby chwili i serca. Ekipa z Polski, która wyjechała do Kazachstanu w 2016 roku miała realizować zupełnie inny materiał. Jednak spotkania i rozmowy z rodakami prowadzone na miejscu, wywarły na filmowcach tak silne wrażenie, że ostatecznie to oni, potomkowie polskich zesłańców, stali się bohaterami filmu. Bohaterami w życiu są już od dawna, mierząc się dzień po dniu z dramatyczną rzeczywistością, która ich spotkała.
 
Polacy znaleźli się w Kazachstanie w latach 1936-1938, w wyniku represji stalinowskiego NKWD. Polska narodowość stała się dla prześladowców dowodem winy i powodem skazania na dożywotnie wygnanie. Pozbawieni całego dobytku, jako wrogi i antysowiecki „element” byli transportowani w bydlęcych wagonach, w nieludzkich warunkach i - jeśli przeżyli - na końcu dalekiej drogi zobaczyli dzikie stepy, miejsce, „gdzie niebo łączy się z ziemią”.
 
Potem zaczęło się życie w nowej rzeczywistości, ciężka, niewolnicza praca w sowieckich kołchozach i łagrach, przysposabianie ugorów. Ilu było tych nieszczęśników? Dzisiaj nikt tego dokładnie nie wie dokładnie, dziesiątki tysięcy…
 
Chociaż znaleźli się poza granicami Polski  nie z własnego wyboru, ojczyzna wyrzekła się ich na  bardzo długo. Teraz, po osiemdziesięciu z górą latach, już nie oni sami, a ich potomkowie marzą o powrocie do kraju przodków. Niektórym się to udaje, ale skala problemu nadal jest ogromna. Świadczą o tym statystyki. Do tej pory udało się sprowadzić do Polski około 8000 osób (w 2017 roku – 260 osób), podczas, gdy w Kazachstanie żyje wciąż ok. 32 tysięcy Polaków, a na Syberii – 60 tysięcy. I to tylko tych, którzy są w stanie swoje pochodzenie udokumentować. Dla porównania – ostatni Niemiec wyjechał  do swojego kraju w 1997 r.,  trochę później repatriacyjne działania zakończyli również Czesi.
 
Niestety, ten ważny temat  jest prawie nieobecny w przestrzeni medialnej i w świadomości ludzi w kraju. Trudno nim zainteresować szerszy krąg odbiorców. Polacy z Kazachstanu odbierani są jako przybysze ze wschodu, czy wręcz „ruscy”.  Przemawiając do nas przez swój film, Fundacja 12 Gwiazd próbuje to zmienić. I czyni to w piękny sposób, bo warto podkreślić, że wielkim atutem dokumentu są wspaniałe zdjęcia, kręcone kamerami o profesjonalnej optyce filmowej, a także muzyka Marii Pomianowskiej.
 
Praca nad filmem trwała ponad 2 lata. Zdjęcia były realizowane latem i zimą. Surowa, kazachska zima przysparzała wielu problemów: zamarzały kamery i samochód, twórcom filmu kilkukrotnie przyszło spać na podłodze, ale - jak twierdzą i są o tym całkowicie przekonani  - było warto.
 
Dokument składa się z trzech części, a każda przedstawiona historia jest pełna wzruszeń i emanuje tęsknotą za ojczyzną. Nasi rodacy w Kazachstanie często nie posługują się już językiem polskim (było to zakazane), ale czują się Polakami, zachowują polskie tradycje, myślą o Polsce.
 
Duża w tym zasługa polskich duchownych, którzy pełniąc tam daleko posługę duszpasterską, przyczyniali się i nadal przyczyniają nie tylko do zachowania wiary, ale także do utrzymania szeroko pojętej polskości.
 
Fundacja 12 Gwiazd podróżuje po całej Polsce ze sprzętem gwarantującym  wysoką jakość projekcji.  Wśród  100 miejsc, które odwiedzi w tym roku znalazło się Muzeum Diecezjalne we Włocławku.  Pokazy odbywają się w ramach kampanii społecznej prowadzonej na rzecz repatriantów. Na film i na spotkanie, które odbędzie się po projekcji zapraszamy wszystkich, którzy chcą  poznać losy Polaków z Kazachstanu, a także miłośników dobrego filmu dokumentalnego. Zachęcamy też do uczestnictwa młodzież szkolną, bo ten film to swoista lekcja historii - lekcja przeprowadzona za pomocą obrazu i dźwięku, wywołująca silne emocje i na długo zapadająca w pamięć.
 
Polski film dokumentalny „Złączyć się z narodem” wyświetlany jest w rozdzielczości 4K, na pięciometrowym ekranie, z dźwiękiem 5.1.
Czas trwania: 75 minut.
Jerzy Szkamruk - reżyseria, scenariusz, zdjęcia
Jan Klima, Jarosław Minkowicz, Michał Zieliński - zdjęcia
Maria Pomianowska - muzyka
 
Więcej informacji na temat kampanii społecznej „Złączyć się z narodem” także na stronie www.repatrianci.pl
 
Prezentowanie poniżej fotografie pochodzą ze strony www.12gwiazd.org; tam też można obejrzeć zwiastun filmu.