Kramsk: Diecezjalne dziękczynienie za plony

20 sierpnia 2018 r., tekst: MK, foto: ASK

Kramsk: Diecezjalne dziękczynienie za plony

W niedzielę, 19 sierpnia br., w parafii pw. św. Stanisława BM w Kramsku, odbyło się diecezjalne dziękczynienie za plony. Głównym punktem uroczystości była Msza św., której przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering.

Na początku Eucharystii licznie przybyłych do świątyni parafian i gości powitał ks. prałat Sławomir Kasprzak - proboszcz miejscowej parafii.  W sposób szczególny zwrócił się do parlamentarzystów, samorządowców, działaczy organizacji rolniczych i rolników, dziękując za ich całoroczny trud oraz udział we wspólnym dziękczynieniu za tegoroczne plony.

W homilii Pasterz Diecezji zwrócił uwagę na fakt, że przeżywane wydarzenia na stałe wpisało się w kalendarz duszpasterski w naszym kraju. Wyrosło ono z tradycji i pobożności ludowej. „Jest to szczególny czas, gdy wierni dziękują Panu Bogu za zebrane plony i proszą o opiekę w nadchodzących miesiącach, ale jest to przede wszystkim okazja, aby pochylić się nad rolniczym trudem”, mówił hierarcha.

Po Komunii św. starostowie dożynek: Dorota Mizerna i Józef Nawrocki,  podziękowali Księdzu Biskupowi za przewodniczenie Mszy św. i wygłoszoną homilię. Słowo wdzięczności wypowiedział również ks. kanonik Łukasz Grabiasz, diecezjalny duszpasterz rolników.

Uroczystą liturgię zakończyła pieśń  „Bożę coś Polskę”, po której ks. bp Wiesław Mering dokonał poświęcenia chlebów wypieczonych z tegorocznej mąki, owoców oraz dożynkowych wieńców, prezentowanych wokół świątyni parafialnej.

Kolejnym punktem był barwny korowód, który przeszedł ulicami Kramska do miejscowego amfiteatru. Tam miało miejsce oficjalne otwarcie dożynek, po którym gospodarze rolniczego święta przekazali na ręce Biskupa Włocławskiego, starosty konińskiego - Stanisława Bielika oraz wójta gminy Kramsk Józefa Dropa dożynkowe chleby.

Radosne świętowanie było okazją do ogłoszenia laureata zaszczytnego tytułu: „Powiatowy Rolnik Roku” i wręczenie statuetki „Żniwiarza”; wybrany został też najpiękniejszy dożynkowy wieniec. Na scenie kramskiego amfiteatru pojawiły się również zespół ludowy z Białorusi, Kramska Kapela Podwórkowa oraz wiele innych grup. Gościem specjalnym dożynek była Marta Manowska.