Konin: XII Tryptyk Zaduszkowy „Nie wszystek umrę…” (zaproszenie)

4 listopada 2019 r.

Konin: XII Tryptyk Zaduszkowy „Nie wszystek umrę…” (zaproszenie)

Parafia św. Wojciecha w Koninie ma zaszczyt zaprosić na XII Tryptyk Zaduszkowy „Nie wszystek umrę…”, który zaczyna się w tym tygodniu!

W piątek,  8  listopada 2019 roku po mszy św. wieczornej zapraszamy na niezwykły koncert, któremu patronuje niedawno zmarły ks. Jan Kaczkowski – ukochany kapłan wielu Polaków, szczególnie młodych!!! To o nim będzie opowiadał dźwiękami nasz zaproszony artysta Robert Kanaan, który osobiście znał ks. Kaczkowskiego, współpracując z nim także przy projektach muzycznych (płyta "Fala Dobra"). Muzyka, którą zagra w morzysławskiej świątyni, to swoiste epitafium dla wielkiego człowieka i kapłana, który miłość bliźniego uczynił swoim mottem życiowym! Najlepszy kompozytor ubiegłego sezonu teatralnego w Polsce przeniesie nas w świat kompozycji muzyki symfonicznej, elektronicznej i fortepianowej…

9 listopada, w sobotę zagra legendarny, znany na całym świecie krakowski zespół Bester Quartet! Grupę tworzą czterej wybitni instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni. Mozart, którego usłyszymy,  w ich wykonaniu wzbudza zachwyt publiczności na festiwalach mozartowskich i koncertach muzyki poważnej. Bester Quartet dokonał niezliczonej ilości nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych w Polsce i na świecie, nieustannie zdobywając uznanie krytyki muzycznej, jak i publiczności. Koncertował w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, ulubieniec amerykańskiej publiczności. Owocem wieloletniej współpracy z niezwykle prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna jest wydanie, jak dotąd, ośmiu albumów zespołu wyłącznie w USA. Ich autorskie kompozycje instrumentalne zaś nie mają sobie równych na rynku muzycznym! Sobotni koncert ofiarowany jest za tych którzy nie poradzili sobie z wszelkimi uzależnieniami.

10 listopada, w niedzielę, również po mszy św. wieczornej wystąpi, zasłużona dla kultury i dziedzictwa narodowego Kapela Brodów! Na repertuar kapeli składają się utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej. Śmiało można napisać, że to nie jest zespół, grupa, a nawet kapela, ale zjawisko muzyczne, zjawisko, które jest nie do przecenienia!!! Zespól zagrał kilkaset koncertów w Polsce i na całym świecie, zdobywał nagrody na festiwalach i współpracował z twórcami filmowymi i teatralnymi. Muzycy współpracowali z polskim radiem i telewizją prezentując cykle muzyczne m.in. tańców polskich i muzyki religijnej. Ich zasługi dla kultury polskiej, pielęgnowanie tradycji i jej wierność dały owoc w postaci kolejnej unikatowej płyty, której tematem stał się polonez, taniec polski, chodzony! I właśnie w przededniu Narodowego Święta Niepodległości na Tryptyku wybrzmią polonezy i religijne pieśni śpiewane w oryginalnych brzmieniach…, usłyszymy cymbały, klawesyn, dudy, instrumenty smyczkowe. Niedzielny koncert będzie też dziękczynieniem za ustanowienie roku 2020 Rokiem św. Jana Pawła II!

Przypominamy, że intencją tego projektu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez Konina, jest integracja społeczności konińskiej w czasie pamięci i refleksji o zmarłych. Naszym zamysłem jako organizatorów, od początku, było pochylenie się nad tematem, który nie ma podziału na światopogląd, opcje polityczne, czy religię! Tryptyk, dla organizatorów, stał się symbolicznym, muzycznym Zniczem, który w tym roku zapłonie 8 listopada w oktawie „Wszystkich Świętych”. Wszystkie koncerty o godz. 19.00! Wstęp wolny!

Patronat honorowy nad projektem objęli biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering oraz Piotr Korytkowski, prezydent Miasta Konina. Przedsięwzięcie współfinansują Miasto Konin i parafia św. Wojciecha, przy współpracy KDK. Organizatorami Tryptyku są ks. prał. Józef Wysocki - proboszcz parafii, Anna Wysocka - prowadząca tygodnik „Adalbertus” i ks. Paweł Śmigiel - duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej.

Anna Wysocka, Tygodnik „Adalbertus”