Kard. Burke o pobycie w diecezji włocławskiej: niezapomniane doświadczenie!

3 czerwca 2018 r., ks. AN / KAI

Kard. Burke o pobycie w diecezji włocławskiej: niezapomniane doświadczenie!

„Było to dla mnie niezapomniane doświadczenie” – tak na pytanie zadane w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną odpowiedział kardynał Raymond Leo Burke z Watykanu, który na zaproszenie ks. bp. Wiesława Meringa gościł w diecezji włocławskiej.

Zapytany o wrażenia z uroczystości Bożego Ciała, której kard. Burke przewodniczył we Włocławku i w Spycimierzu, gdzie od lat kultywuje się tradycję przygotowywania kwiatowych dywanów, purpurat odpowiedział: „Było to dla mnie niezapomniane doświadczenie. Zresztą to wrażenie, które wyniosłem z obu przywołanych przez pana wydarzeń, potwierdza i uzupełnia moją odpowiedź na poprzednie pytanie: rzeczywiście życie wiarą, życie modlitwą jest nieustannie bardzo mocno obecne w Kościele w Polsce. Włocławska katedra była szczelnie wypełniona, procesja była długa, około czterokilometrowa, a mimo wszystko przez cały czas trwania uroczystości rzesze ludzi brały w niej aktywny udział.

Dopytywany o przeżycia wyniesione ze Spycimierza kard. Burke dodał: „Jeśli chodzi o Spycimierz, to było niewiarygodne, jest to bardzo mała miejscowość, a jednocześnie lokalna społeczność była w stanie przygotować dwukilometrowe dywany kwiatowe, bardzo precyzyjnie przygotowywane, o niepowtarzalnych wzorach. To wszystko na cześć Najświętszego Sakramentu. To było wspaniałe! To też jest dla mnie dowód na to, jak bardzo wierni angażują się w życie modlitewne i życie wiarą”.

W rozmowie z KAI gość z Watykanu stwierdził, że „Polska jest promykiem nadziei w coraz bardziej zdechrystianizowanym i zsekularyzowanym świecie, promykiem, który inspiruje Kościół powszechny. Wiele osób, włączając w to mnie, spogląda z nadzieją na to, że rzeczywiście Polska odda wielką przysługę Kościołowi powszechnemu i całemu światu”.

Amerykański purpurat zaznaczył, że w Kościele w Polsce szczególnie ważna jest „wierność modlitwie, liturgii i w szczególności życiu sakramentalnemu. W Polsce cały czas ludzie chodzą do kościoła i się modlą. Pielgrzymowałem do waszej ojczyzny jeszcze jako biskup amerykańskiej diecezji La Crosse w 2003 r. Bardzo urzekło mnie, że kiedykolwiek, o jakiejkolwiek porze dnia wchodziliśmy do kościołów, widzieliśmy co najmniej 30-40 osób modlących się, również młodych ludzi. Oczywiście wiem, że są w Polsce również ludzie, którzy nie wierzą, nie uczęszczają na Mszę świętą. Jednak ta cecha Kościoła w Polsce rzeczywiście daje tę siłę, która może być wsparciem dla Kościoła powszechnego”.

Kard. Raymond Leo Burke od 30 maja do 10 czerwca przebywa z wizytą w Polsce. 30 maja na zaproszenie ks. bp. Wiesława Meringa przewodniczył w Ciechocinku modlitwie o uświęcenie kapłanów. Wzięło w niej udział prawie 230 księży. Kardynał wygłosił konferencję, przewodniczył Mszy św., podczas której wygłosił homilię. W Boże Ciało purpurat przewodniczył włocławskim uroczystościom Bożego Ciała. Jak zauważył bp Mering, w historii diecezji jeszcze nigdy kardynał nie przewodniczył tym uroczystościom. Po południu udał się do słynącego z tradycji kwietnych dywanów Spycimierza, by również tam poprowadzić procesję eucharystyczną.

Ponadto, w Licheniu poprowadził rekolekcje. Odwiedzi również Gietrzwałd i Szczecin.