Informacja dotycząca pogrzebu śp. ks. bp. Bronisława Dembowskiego (aktualizacja)

21 listopada 2019 r.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego 16 listopada biskupa seniora Bronisława Dembowskiego odbędą się we Włocławku. Zgodnie z ostatnią wolą, zmarły hierarcha zostanie pochowany w krypcie biskupów we włocławskiej bazylice katedralnej.

Uroczystości żałobne rozpoczną się w piątek, 22 listopada br. Od godziny 14.00 będzie miało miejsce modlitewne czuwanie w Kurii Diecezjalnej. O godzinie 14.30 kondukt pogrzebowy wyruszy do katedry, gdzie o godzinie 15.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłego Pasterza.

Liturgia pogrzebowa rozpocznie się w sobotę, 23 listopada br., w katedrze włocławskiej, o godzinie 11.00, gdzie, po jej zakończeniu, trumna z ciałem zostanie złożona w krypcie Biskupów Włocławskich.

Wieczorem, w piątek, 22 listopada br., we wszystkich kościołach diecezji będzie sprawowana Msza św. w intencji zmarłego Biskupa Seniora.

Piątek 22 listopada

1. Księża koncelebrujący Mszę św. proszeni są o zabranie alby i stuły koloru fioletowego, pozostali – komży.

2. Przed godz. 14.00 w Kurii Diecezjalnej zostanie wystawiona trumna z ciałem zmarłego Księdza Biskupa.

3. Pierwsza stacja liturgii pogrzebu rozpocznie się przy trumnie Zmarłego o godz. 14.30; następnie z Kurii Diecezjalnej wyruszy procesja żałobna do katedry, którą poprowadzi ks. bp Wiesław Mering.

4. Wszyscy księża proszeni są o zgromadzenie się przed Kurią Diecezjalną i wzięcie udziału w procesji z ciałem zmarłego Księdza Biskupa do katedry: księża, którzy nie będą koncelebrować Mszy św. biorą udział w procesji w komżach; księża, którzy będą koncelebrować Mszę św. – biorą udział w procesji ubrani w albę i stułę; kanonicy Kapituły Bazyliki Katedralnej we Włocławku – biorą udział w procesji w stroju chórowym.

5. Po wejściu do katedry księża zajmują miejsca wskazane przez służbę porządkową, kanonicy Kapituły Bazyliki Katedralnej ubierają się do Mszy św. w jednej z kaplic.

6. Msza św. pod przewodnictwem i z homilią ks. bp. Wiesława Meringa rozpocznie się o godz. 15.00.

7. Po zakończonej Mszy św. księża zaproszeni są na kolację do refektarza seminaryjnego.

Sobota 23 listopada

1. Parking: nie będzie możliwości parkowania samochodów na terenie seminarium duchownego; księża proszeni są o zostawienie samochodów na parkingu pod mostem na Bulwarach Wiślanych.

2. Księża koncelebrujący Mszę św. proszeni są o zabranie alby i stuły koloru fioletowego, pozostali – komży.

3. Księża koncelebrujący Mszę św. ubierają się w katedrze i zajmują miejsce wskazane przez służby porządkowe.

4. Ewentualne kwiaty bądź wieńce należy składać w kaplicy św. Marcina.

5. Msza św. pogrzebowa rozpocznie się o godz. 11.00 – przewodniczyć będzie ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący KEP; homilię wygłosi ks. abp senior Marian Gołębiewski.

6. Po pogrzebie księża zaproszeni są na obiad do refektarza seminaryjnego.

7. Wejście do krypty Biskupów Włocławskich będzie możliwe nie wcześniej niż pół godziny po zakończeniu pogrzebu.