Dzierżawy: rozpoczęła się XXVIII Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

9 sierpnia 2018 r., tekst i foto: ASK

Dzierżawy: rozpoczęła się XXVIII Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

9 sierpnia, po porannej Eucharystii, wyruszyła XXVIII Pielgrzymka Dzierżawska na Jasną Górę. Uczestniczy w niej ponad 50 pątników.

– W niewielkiej liczbie pielgrzymów tkwi urok naszej pielgrzymki, jest piękna duchowo! Panuje wśród nas ciepła, rodzinna atmosfera, wszyscy się znają i pomagają sobie nawzajem. Już teraz dziękuję tym, którzy posługują podczas pielgrzymki m.in. panu Henrykowi, który jest naszym kierowcą od samego początku. Życzę, żebyśmy byli grupą mobilną, sprawną i radosną – mówił podczas Eucharystii ks. Marian Kilichowski, kierownik dzierżawskiej grupy i proboszcz parafii. – Będziemy pielgrzymować w koszulkach z elementami narodowymi, ponieważ już nie będzie nam dane przeżywać tak wspaniałej rocznicy jak 100-lecie odzyskania niepodległości – dodał ks. Kilichowski.

Wędrowanie do Jasnogórskiej Pani w tej niewielkiej parafii dekanatu uniejowskiego zrodziło się w 1990 roku, dzięki inicjatywie ks. proboszcza. – Po raz pierwszy wyruszyliśmy na Światowe Dni Młodzieży. Planowaliśmy pielgrzymować do Częstochowy tylko raz, ale sama młodzież prosiła, żebyśmy szli w kolejnych latach. Bardzo się cieszymy, że ludzie chętnie do nas dołączają z okolicznych miejscowości, także z archidiecezji łódzkiej – podkreśla kierownik pielgrzymki.

Duchowym przewodnikiem dzierżawskich pielgrzymów jest także ks. Tobiasz Winnicki, wikariusz parafii w Osieku Wielkim. – Pielgrzymowanie do dla mnie doświadczenie wyjątkowej obecności Pana Boga, który nas prowadzi i nie pozwala utonąć we współczesnym świecie, nie pozwala na zatracenie tego, co święte. To takie Boże buzowanie – mówi ks. Tobiasz, który od lat wędruje z pielgrzymką Dzierżawską. Tegoroczne wyjście jest dla niego jubileuszowe. – To moja 10. pełna pielgrzymka, a łącznie uczestniczyłem w 13 – podkreśla z dumą.