Biskup Włocławski przewodniczył Pasterce w bazylice katedralnej

25 grudnia 2023 r., tekst: ks. AT; foto: ks. PW

Biskup Włocławski przewodniczył Pasterce w bazylice katedralnej

– Jezus przychodzi, aby dać światu ład i porządek – mówił biskup włocławski Krzysztof Wętkowski podczas Pasterki w bazylice katedralnej we Włocławku.

Wraz z biskupem diecezjalnym Mszę św. koncelebrowali m.in. prezbiterzy posługujący w instytucjach diecezjalnych.

W homilii biskup włocławski ukazał pokorę i miłosierdzie, jako drogi, którymi dziś Jezus przychodzi do człowieka. Rozważając pierwszą z nich, homilista przypomniał, że Jezus był odrzucony zanim się narodził: nie było dla Niego miejsca w gospodzie. W tym kontekście zauważył, że także współczesny człowiek próbuje wymyślić siebie i świat na nowo, bez Boga. Jezus szanuje wolność człowieka, ale jednocześnie z niego nie rezygnuje. – Jezus przychodzi do człowieka delikatnie i dyskretnie. Wciąż puka do naszego serca i czeka, żebyśmy Go zaprosili – mówił bp Wętkowski, dodając, że tylko Bóg może pomóc uporządkować ludzkie życie. Przestrzegł również przed niebezpieczeństwem pogoni za światowymi nowinkami. – Podążanie nowymi, nieodkrytymi drogami może nas doprowadzić na pustynię, a nie do Betlejem – tłumaczył duchowny.

Wskazując zaś na drogę miłosierdzia, podkreślił, że Bóg nigdy nikogo nie odrzuca. – Ale Jego miłosierdzie i błogosławieństwo zawsze jest posolone prawdą, aby nauczyć poprawnego kierowania uczuciami dusze, które często błądzą – wyjaśniał biskup.

Kończąc, pasterz diecezji zachęcił wszystkich, by nieustannie podążać do Boga z nieskazitelną wiarą, ufną nadzieją i gorącą miłością oraz prosił o modlitwę za Kościół, by zawsze był wobec świata wiarygodnym świadkiem wiary.

Modlitwie zgromadzonych w świątyni wiernych towarzyszył Chór Bazyliki Katedralnej we Włocławku, który przeżywa w tym roku 135-lecie istnienia. Z tej okazji przed Mszą św. bp Krzysztof Wętkowski wręczył listy gratulacyjne dla najstarszych chórzystów, a troje, którzy od ponad 40 lat należą do zespołu uhonorował medalem „Zasłużony dla Diecezji”.