24 godziny szczególnej mocy i łaski w Malanowie

24 czerwca 2018 r., ks. Marcin Zaworski

24 godziny szczególnej mocy i łaski w Malanowie

Co można zrobić w ciągu 24 godzin? Parafianie malanowscy mogli to doskonale sprawdzić i jak najlepiej wykorzystać jedną dobę w dniach 22-23 czerwca, podczas nawiedzenia parafii przez św. Michała Archanioła w wizerunku figury z Groty Gargano we Włoszech.

W towarzystwie kawalkady samochodów straży pożarnej i motocyklistów figura Księcia Aniołów o godzinie 19.00 dotarła malanowskiej świątyni, przed krórą miało miejsce nabożeństwo oczekiwania prowadzone przez Księży Michalitów.

Po wprowadzeniu Figury do kościoła, Niebiańskiego Gościa powitali: dzieci, przedstawiciele parafii i ksiądz proboszcz - prałat Stanisław Płaszczyk.

Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była Eucharystia, połączona z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie od złego, zakończona Apelem Jasnogórskim.

Drugi dzień nawiedzenia rozpoczęła poranna Msza św. w intencji chorych, starszych i cierpiących. Wspólną modlitwę zakończyło indywidualne błogosławieństwo połączone z nałożeniem rąk.

W samo południe wierni zebrali się na modlitwie Anioł Pański i Różańcu świętym, a o godzinie 15.00, w godzinie Miłosierdzia Bożego, rozpoczęło się nabożeństwa zawierzenia Parafii świętemu Michałowi. Aktu tego dokonał ks. prał. Stanisław Płaszczyk. Ostatnim akordem nawiedzenia była Msza św. oraz pożegnanie i wyprowadzenie figury Wodza Niebieskich Zastępów do granic parafii, skąd św. Michał Archanioł udał się do Uniejowa.

Czas nawiedzenia był okazją do przypomnienia prawd wiary dotyczących świata duchowego. Kwestię istnienia aniołów Kościół ujął w dogmat, który Sobór Laterański IV (1215 r.) określił w sposób następujący: „Jeden jest Bóg, jeden początek wszystkich rzeczy, jeden Stwórca wszystkiego, co widzialne i niewidzialne; On na początku wieków wszechmocną potęgą swoją wywiódł razem z nicestwa twory duchowe i z ciała złożone, anioły i świat”.

Katechizm Kościoła Katolickiego podaje również, że: „istnienie istot duchowych, nie cielesnych, które Pismo Święte nazywa zazwyczaj aniołami, jest prawdą wiary”. Według nauki Kościoła katolickiego aniołowie to osobowe stworzenia czysto duchowe posiadające rozum i wolę, oraz nieśmiertelne.

Czas spotkania z niecodziennym Gościem w Malanowie dobiegł końca. A jak zapamiętali to wydarzenie parafianie? „Czuliśmy się jak we włoskim Gargano. Prawie jak w niebie. Tak blisko Michała Archanioła, którego obecność dało się odczuć w każdej minucie, w każdej sekundzie tego dnia i nocy”, wspominali.

24 godziny szczególnej mocy i łaski. Kto chciał, mógł doświadczyć jej osobiście. Oby to niecodzienne spotkanie przyczyniło się do przemiany ludzkich serc i wydało obfite owoce.