Patronalne Święto Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi

8 grudnia 2021 r., tekst: ks. AT; foto: ks. MSz

Patronalne Święto Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi

– Oddalenie od Boga prowadzi do grzechu, a w konsekwencji do śmierci człowieka – mówił bp Krzysztof Wętkowski 8 grudnia, podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy domu generalnego Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi.

W homilii biskup włocławski ukazał działanie Boga wobec człowieka, mające na celu ocalenie go przed śmiercią, którego szczytem było przyjście Chrystusa na ziemię. Wcielenie Syna Bożego zostało poprzedzone niepokalanym poczęciem Maryi.

Odwołując się od odczytanego podczas Mszy św. fragmentu Ewangelii ukazującego scenę zwiastowania, homilista zaznaczył, że w realizacji planów Bożych konieczna jest współpraca człowieka. W tym kontekście wyjaśnił konkretne etapy rozeznawania: emocje, zastanowienie się i znak. – Gdy człowiek podejmuje decyzje dotyczące swojego życia, ważnych spraw, potrzebuje wsparcia od innych, pomocy drugiego człowieka. Taką fukcję w scenie zwiastowania pełni anioł. W naszym życiu może to być spowiednik czy kierownik duchowy – tłumaczył bp Wętkowski.

W dalszej części biskup włocławski podjął refleksję nad reakcją Maryi na słowa archanioła Gabriela. Zauważając, że w pierwszej chwili pojawiło się zmieszanie w sercu Dziewicy stwierdził, że nie należy podejmować decyzji pod wpływem emocji. Trzeba pozwolić dojść do głosu rozumowi. Tak uczyniła Maryja, pytając: „Jak to się stanie?” W odpowiedzi Maryja otrzymała wyjaśnienie anioła poparte znakiem: niepłodna Elżbieta oczekuje dziecka.

Przenosząc zawarte na kartach Pisma św. prawdy na płaszczyznę życiową, ksiądz biskup nawiązał do historii rozeznawania powołania w życiu obecnych na Eucharystii sióstr. – Decyzji o podjęciu życia zakonnego, złożeniu ślubów, towarzyszyły z pewnością emocje, ale było też rozmyślanie i korzystanie z pomocy innych osób, a może także i znak – mówił bp Wętkowski.

Na zakończenie biskup diecezjalny przypomniał znaczenie i rozumienie przeżywanej uroczystości. – Ukazuje ona jak Pan Bóg wyobraził sobie i przygotował człowieka doskonałego według swoich wyobrażeń. Maryja przez to, że jest niepokalanie poczęta jest obrazem człowieka, którego pragnął Bóg – wyjaśnił ksiądz biskup zachęcając siostry do odnowienia we własnych sercach ślubów, które składały Bogu wstępując do zgromadzenia.

Słowa podziękowania pod adresem przewodniczącego Liturgii księdza biskupa oraz obecnych kapłanów wypowiedziała matka Agata Błaszczyk, przełożona generalna zgromadzenia.

Zwieńczeniem świątecznego spotkania był wspólna agapa.