Bp Mering w Wieńcu Zdroju: miłosierdzie to inna nazwa miłości


28 kwietnia 2019 r., tekst: ks. AT; foto: ASk, ks. AT

Bp Mering w Wieńcu Zdroju: miłosierdzie to inna nazwa miłości

Uroczystość odpustowa ku czci Bożego Miłosierdzia (28 kwietnia) w kościele rektoralnym w Wieńcu Zdroju przybrała w tym roku wyjątkowy charakter. Tego bowiem dnia, miejscowa wspólnota, dziękując Bogu za Jego miłosierdzie, przeżywała 10. rocznicę poświęcenia świątyni, 35. rocznicę posługi ks. prał. Lesława Witczaka, rektora miejscowego kościoła oraz poświęcenie organów.
 
Na początku świętowania historię organów znajdujących się w kościele Wieńcu Zdroju, które powstały pod kierunkiem dr. Piotra Benka, przybliżył ks. prał. Józef Nowak, przewodniczący Komisji Muzyki Kościelnej. Następnie wybrzmiał koncert Adam Klareckiego, organisty w Bazylice Katedralnej we Włocławku.
 
Msza Święta sprawowana pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa zgromadziła przedstawicieli kapituły katedralnej i uniejowskiej z Księżmi Prepozytami, prezbiterów Włocławka i okolic, najbliższą rodzinę Księdza Jubilata, zaproszonych gości oraz kuracjuszy miejscowego uzdrowiska. Wszystkich obecnych na liturgii powitał ks. prał. Lesław Witczak. Kolejnym punktem było poświęcenie organów, którego dokonał Biskup Włocławski.
 
W homilii Pasterz Diecezji nawiązując do przeżywanego święta zauważył, że „miłosierdzie to inna nazwa miłości”. Przypomniał również, że z diecezji włocławskiej pochodzi św. s. Faustyna, sekretarka Bożego Miłosierdzia. Wspominając jubileusz konsekracji kościoła podkreślał: „gromadzimy się tu jako wspólnota, bo Kościół to nie tylko mury świątyni, ale przede wszystkim każdy z nas”. Cytując św. Augustyna hierarcha zwrócił uwagę na potrzebę zaangażowania w liturgię, szczególnie poprzez włączanie się w śpiew przy dźwiękach organów, które są królem instrumentów. „Śpiewajcie ustami, duszą, sercem, całym sobą, bo tak najlepiej wysławiamy Boże Miłosierdzie”- mówił Pasterz Diecezji. Kończąc rozważania odwołał się do Ewangelii dnia, która ukazuje spotkanie Jezusa z Apostołem Tomaszem. Wskazał, że wątpliwości, zarozumiałość, pycha, grzechy towarzyszą każdemu chrześcijaninowi, ale Zmartwychwstały Pan potrafi uleczyć ludzką niewiarę i sprawić, że każdy patrząc na Jezusa ukrytego pod postaciami chleba i wina może powtórzyć za Tomaszem: „Pan mój i Bóg mój!”. Zachęcił również do codziennego pielęgnowania wiary, która pomaga dostrzec obecność i działania Chrystusa w świecie.
 
Na zakończenie Eucharystii, mieszkańcy Wieńca Zdroju, wyrazili słowa wdzięczności wobec Pasterza Diecezji oraz życzenia z okazji 16 rocznicy święceń biskupich i ingresu do Katedry Włocławskiej. Nie zabrakło też serdecznych słów wypowiedzianych pod adresem ks. Witczaka, wypowiedzianych przez Księdza Biskupa, który podkreślał jego zasługi dla wienieckiej wspólnoty oraz Diecezji, jako wikariusza biskupiego ds. ekonomicznych.
 
Ostatnim punktem świętowania była wspólna agapa.