Włocławek-Michelin: jubileusz 80-lecia istnienia parafii

6 maja 2019 r.

Włocławek-Michelin: jubileusz 80-lecia istnienia parafii

III Niedziela Wielkanocna, 5 maja br. zapisze się na długo w historii parafii Ducha Świętego we Włocławku. Tego dnia Parafia obchodziła jubileusz 80-lecia istnienia, a także wizytację kanoniczną której dokonał ks. bp Wiesław Mering. Pasterz Diecezji udzielił także sakramentu bierzmowania ponad stuosobowej grupie młodzieży.

Jubileuszowa uroczystośc zgromadziła duchowieństwo, przedstawicieli władz samorządowych, szkolnych oraz licznych parafian.

Na początku liturgicznego zgromadzenia, ks. kan. dr Sebastian Osiński, proboszcz miejsca, przedstawił sprawozdanie z działalności parafii. Następnie Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia płaskorzeźby Ducha Świętego, autorstwa Janusza Bisagi, ufundowanej przez ks. Jakuba Nowakowskiego, wikariusza parafii. Było to votum dziękczynne za dar powołania i kapłaństwa w pierwszą rocznicę święceń. Pasterz Diecezji poświęcił także dar bierzmowanych - figurę św. Józefa, patrona rodzin i diecezji włocławskiej.

Homilię wygłosił ks. prał. dr Janusz Bartczak, kapelan Biskupa Włocławskiego. Przypomniał zebranym, jak wielki dar otrzymują młodzi w sakramencie bierzmowania. Kaznodzieja w wygłoszonym słowie wykorzystał obraz Bartolomeo Esteba Murillo – “Dwie Trójce”. Porównując wizerunek Trójcy Świętej na obrazie z przedstawieniem tej samej Trójcy w centrum świątyni. Wskazał, że młodzi, którzy otrzymują dary Ducha Świętego, są zobowiązani do mężnego wyznawania wiary i do dawania świadectwa swoim życiem, gdyż to oni są przyszłością Kościoła i Narodu.