W Kurii Biskupiej omówiono działania duszpasterskie na najbliższy czas

17 marca 2020 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

W Kurii Biskupiej omówiono działania duszpasterskie na najbliższy czas

Jak przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w dobie zagrożenia epidemicznego w Polsce? W jaki sposób dotrzeć do wiernych, gdy możliwość osobistych kontaktów jest ograniczona? Gdzie skorzystać z rekolekcji? Na te i podobne pytania oraz problemy obecnego czasu szukał odpowiedzi zespół, który z inicjatywy biskupa włocławskiego Wiesława Meringa obradował w Kurii Diecezjalnej 17 marca br.

Spotkanie prowadził ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii. W trakcie dyskusji próbowano opracować program działań duszpasterskich na najbliższy czas.

Uczestnicy podzielili się informacjami o inicjatywach prowadzonych w wielu parafiach i wspólnotach za pomocą mediów elektronicznych i portali społecznościowych.

Ustalono, że od dnia 17 marca, na profilu facebookowym diecezji prowadzone będą transmisje online Modlitwy Różańcowej o godz. 20.30, codziennie z innej parafii (począwszy od bazyliki katedralnej). W ten sposób diecezjanie, oprócz łączności w modlitwie, będą mogli odbyć wirtualną pielgrzymkę do licznych świątyń diecezji.

W związku z odwołaniem rekolekcji wielkopostnych w parafiach, pojawiła się inicjatywa internetowych diecezjalnych rekolekcji wielkopostnych. Byłyby to nauki w wersji audio i video, adresowane w pierwszej kolejności do diecezjan, oferowane niezależnie od dostępnych już rekolekcji radiowych czy online. W tym kontekście zastanawiano się także nad podobną realizacją nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Zwrócono też uwagę na sposób uczestnictwa w Mszach św. transmitowanych przed radio, telewizję lub portale internetowe. Podkreślono też konieczność śledzenia informacji zamieszczanych na stronie diecezji oraz portalach parafialnych.