Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Galewie


7 sierpnia 2018 r., tekst i foto: ks. ŁP

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Galewie

Dzień 6 sierpnia dla większości mieszkańców Galewa, Turku i okolic kojarzy się z odpustem w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Galewie. Uroczystości poprzedziła nowenna, która przygotowała wiernych do głębszego przeżycia tajemnic z góry Tabor.
 
Tegorocznym uroczystościom, na zaproszenie ks. kan. Jacka Budy, kustosza galewskiego sanktuarium, przewodniczył ks. prał. dr hab. Tadeusz Lewandowski, proboszcz parafii Obrowo, zaś homilię wygłosił ks. Dariusz Dąbrowski COr, proboszcz bazyliki na Świętej Górze w Głogówku k. Gostynia.
 
Suma odpustowa, której przewodniczył ks. prał. Lewandowski rozpoczęła się o godz. 11.30. W homilii ks. Dąbrowski powiedział, że „jeżeli chcemy dojść do Pana Boga i pozwolić się Jemu w nas przemieniać, to musimy uczyć się wierności prawu i dekalogowi, a jednocześnie wypełniać nasze serca Bożym Duchem, który nas przemienia […] Doświadczenie Góry Tabor polega na tym, że Bóg nas przemienia, jeżeli pozwolimy Mu wejść w historię naszego życia. Większość z nas tęskni za przemianą naszego życia, ale nie zmieniajmy go sami, ale pozwólmy Panu Bogu, aby je zmienił […]”
 
Na zakończenie Mszy św. miała miejsce tradycyjna procesja eucharystyczna, która zakończyła się błogosławieństwem i rozesłaniem.
 
Tradycje odpustowe w Galewie sięgają 1837 roku kiedy to w Turku i okolicach panuje epidemia cholery. Ludzie masowo umierają, a w całym powiecie panuje groza nagłej śmierci. Wielu mieszkańców zaczęło wtedy upatrywać pomocy w Bożym miłosierdziu. Zaczęto pielgrzymować do przydrożnych krzyży i kapliczek. Jeden z tych krzyży znajduje się po dzień dzisiejszy nieopodal Galewa. To właśnie tam ludzie przyszli na kolanach prosząc Boga o pomoc i ustanie groźnej epidemii. Epidemia się skończyła, a wierni napisali na krzyżu „Odtąd pielgrzymka czołgała się na kolanach prosząc i błagając o przemienienie epidemii cholery w dzień odpustu”. Od tamtej pory, co roku rzesze wiernych pielgrzymuje na Galewskie wzgórze, dlatego na mocy dekretu z 21 maja 2013 roku ks. bp Wiesław Mering kościół Przemieniania Pańskiego w Galewie ustanowił sanktuarium.