Ukazała się książka „Saga pelplińskiej Biblii Gutenberga / Wojenne losy biskupa chełmińskiego Stanisława W. Okoniewskiego”

18 grudnia 2018 r.

W grudniu br., nakładem Wydawnictwa Duszpasterstwa Rolników i Wydawnictwa „Bernardinum” ukazała się książka pt.: „Saga pelplińskiej Biblii Gutenberga / Wojenne losy biskupa chełmińskiego Stanisława W. Okoniewskiego”, autorstwa ks. infułata Antoniego Liedtkego. Jest to kolejne (po ponad trzydziestu latach) wydanie pism tego Autora, opatrzone dodatkami i przypisami od redakcji, z zachowaniem charakterystycznego dla Księdza Infułata stylu.

Publikacja została przygotowana ze względu na dwie rocznice przypadające w 2019 roku: 60. rocznicy powrotu do Polski Skarbów Narodowych po II wojnie światowej, w tym jedynego w Polsce egzemplarza Biblii Gutenberga, należącego do obecnej diecezji pelplińskiego oraz 25. rocznicy śmierci ks. infułata Antoniego Liedtkego, który na polecenie biskupa Stanisława Okoniewskiego ukrył w 1939 roku Biblię Gutenberga przed hitlerowskim najeźdźcą, a w roku 1959 uczestniczył w pracach nad rewindykacją Skarbów Narodowych z Kanady do Polski.
Prezentowana książka składa się trzech części. Pierwsza z nich to „Saga pelplińskiej Biblii Gutenberga”, w której opisany jest sam egzemplarz, jego historia i dzieje w czasie II wojny światowej oraz powrót Biblii do Pelplina.

Druga część książki poświęcona jest wojennym losom biskupa chełmińskiego Stanisława Wojciecha Okoniewskiego, spisanym przez ks. Liedtkego, naocznego świadka i towarzysza wojennej tułaczki Pasterza Diecezji Chełmińskiej.

Trzecia część zawiera natomiast wspomnienia o Autorze prezentowanej książki. Składają się nań teksty ks. bp. Wiesława Meringa, ks. abp. Edmunda Piszcza i ks. prof. Janusza Stanisława Pasierba, ukazujące ks. Liedtkego jako bibliofila, historyka Kościoła, naukowca, nauczyciela, duszpasterza i wspaniałego człowieka.

Książka liczy 284 str., format: 165x240 mm, oprawa miękka, klejona.
Dystrybucja: Księgarnia Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników (www.wydawnictwodr.pl, wydawnictwo@wydawnictwodr.pl, tel. 54 235 52 61)
Cena: 40,00 zł