Sieradz, Zduńska Wola i Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Włocławskiej przygotowują się do wyjścia na pielgrzymi szlak

19 sierpnia 2020 r., ks. Marek Molewski; foto: sieradz.naszemiasto.pl

„Wielka tajemnica wiary” – to słowa, które również dla kolejnych grup z Sieradza, Zduńskiej Woli i Pielgrzymki Rowerowej, udających się za kilka dni na pielgrzymi szlak prowadzący na Jasną Górę staną się myślą przewodnią. Kolejne grupy udające się na Jasną Górę w drugiej połowie sierpnia, tworzą drugą część Pieszej Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej. Od pierwszych dni sierpnia trwają zapisy pątników udających się z diecezji włocławskiej do Sanktuarium Narodu Polskiego na Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Grupy z Sieradza, Zduńskiej Woli i Diecezjalna Pielgrzymka Rowerowa wyruszą w dniu 22 sierpnia, by dotrzeć do Częstochowy 24 sierpnia. O godzinie 17.30 zostaną powitani przed szczytem jasnogórskim, następnie udadzą się wszyscy przed Cudowny Obraz Matki Bożej, Królowej Polski.

W tym roku pielgrzymi w sposób szczególny przez swą obecność, modlitwę, pokutę oraz umartwienie włączą się w modlitwę dziękczynną za osobę świętego Jana Pawła II oraz Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, kapłana Diecezji Włocławskiej. Będą Matce Bożej powierzać Ojczyznę, szczególnie wszystkie bardzo trudne i bolesne sprawy dnia dzisiejszego oraz modlić się o ustanie epidemii na świecie i w Polsce.

Pielgrzymka to doświadczenie wiary, to czas nawrócenia, to szansa spotkania Pana Jezusa i jego Matki, to okazja do przyjrzenia się własnemu życiu duchowemu. Tematyczne ramy programu pielgrzymki wyznaczają słowa aklamacji po przeistoczeniu w czasie Eucharystii: „Wielka tajemnica wiary”. Naturalnym, a zarazem pierwszym znakiem dla pątników staje się zatem Eucharystia. Namacalnym symbolem realizacji programu duszpasterskiego pielgrzymki, będzie pogłębienie wiedzy o Eucharystii, o jej duchowych owocach, o liturgicznym przebiegu i osobistym zaangażowaniu. Wprowadzenie w tajemnicę chrześcijaństwa jaką jest Eucharystia, w dzisiejszym świecie, poprowadzi do odnowy życia eucharystycznego.

Papieża Franciszek naucza, że szczególną formą objawienia miłości Boga do człowieka jest Eucharystia jako nowe i wieczne przymierze: „jest ogniem Ducha udzielającego się pod postacią języków i budzi w nas wiarę w Jezusa Chrystusa, który przez swą śmierć i zmartwychwstanie objawia nam i komunikuje nieskończone miłosierdzie Ojca”. Eucharystia ze swej natury służy budowaniu jedności wspólnoty chrześcijańskiej na różnych poziomach.

Zapraszamy szczególnie księży – duszpasterzy, młodzież, dorosłych, nie obawiajmy się trudów. Maryja wzywa do modlitwy i pokuty, pielgrzymka to ten krok, do którego zachęca nas Matka Boża. Adresy parafii z których wyruszą grupy pątnicze tworzące II część Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej w 2020 roku:

410 PIELGRZYMKA SIERADZKA
Kierownik: ks. Mateusz Włosiński

Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu, ul. Kolegiacka 11;
Informacje: tel. 43 822 52 27, 665 452 735; www.pielgrzymka.kolegiata–sieradz.pl

30 PIELGRZYMKA ZDUŃSKOWOLSKA
Kierownik: ks. Damian Sochacki

Parafia Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, ul. Kościelna 20;
Ośrodek św. Maksymiliana – w godz.: 10.00 – 12.00, 16.00 – 18.00.
e-mail: pielgrzymka.zdunskawola@interia.pl; tel. 43 8232728, 790 696 002;

8 ROWEROWA PIELGRZYMKA DIECEZJI WŁOCŁAWSKIEJ