Limit 5 wiernych na mszach także w Wielkanoc - Rząd przedłuża obostrzenia

9 kwietnia 2020 r., Źródło: KAI

Limit 5 wiernych na mszach także w Wielkanoc - Rząd przedłuża obostrzenia

Do 19 kwietnia, a więc także na czas świąt Wielkanocy, rząd przedłużył obostrzenia mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. Dotychczas obowiązujące zasady - limit 5 osób oprócz sprawujących obrzędy - dotyczą również uczestnictwa w Mszach lub pogrzebach.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił podczas konferencji w siedzibie KPRM, że przedłużenie obostrzeń związanych z epidemią jest konieczne. - Wielu z nas jest zmęczonych tą społeczną kwarantanną, ale bez zastosowania środków ryzykowalibyśmy rozprzestrzenieniem się wirusa - powiedział.

Szef rządu poinformował, że do 19 kwietnia zostają przedłużone wszystkie dotychczasowe regulacje przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Są to obostrzenia dotyczące kin, teatrów, zakładów fryzjerskich, punktów usług. - Dotyczy to także limitu osób w sklepach i kościołach - powiedział premier.

Natomiast do 26 kwietnia zostaje przedłużone zamknięcie szkół i wstrzymanie ruchu lotniczego oraz zamknięcie granic. Odwołanie imprez masowych obowiązywać ma z kolei do odwołania.

Ponadto rząd zdecydował o przesunięciu egzaminów maturalnych i ósmoklasistów. - Nie odbędą się wcześniej, niż w czerwcu, raczej w drugiej połowie czerwca - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaznaczył, że poluzowanie restrykcji teraz oznaczałoby gwałtowny wzrost zakażeń i zrealizowanie się scenariusza włoskiego.

"Gdyby nie ta kwarantanna narodowa, mielibyśmy dzisiaj 20, 30, 40 tys. chorych. Mielibyśmy sytuację jak we Włoszech czy w Hiszpanii, gdzie medycy muszą decydować, kto ma szansę na ratowanie respiratorem, a kto nie" - powiedział.

Od czwartku 16 kwietnia - poinformował minister zdrowia - obowiązywać będzie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Może to być np. maseczka, ale też chusta.

Przed zbliżającymi się świętami Wielkanocy premier zaapelował: "Mamy gorącą prośbę, aby wszyscy zostali w wąskim gronie najbliższej rodziny".

"Ja zawsze byłem osobą wierzącą i święta wielkanocne zawsze były dla mnie wyjątkowe. Ale to jest czas, który możemy przeżyć w domach, oglądając zdalną transmisję, tak jak zwykle robią to osoby chore" - powiedział z kolei minister zdrowia. - Najchętniej byśmy się spotkali, ale to czas, który musimy spędzić w gronie tych osób, z którymi mieszkamy, żeby nie narażać innych osób na zakażenie - dodał.

Łukasz Szumowski poinformował też, że limit 5 osób uczestniczących w liturgiach w kościołach lub w uroczystościach pogrzebowych na cmentarza zostaje podtrzymana. - Pozostaje tak jak jest obecnie do 5 osób, poza osobami, które uczestniczą sprawowaniu liturgii - wyjaśnił minister zdrowia.