Licheń. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Wysokiem przybyli do sanktuarium

17 października 2019 r., Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium

Po raz 25. do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym pielgrzymowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Wysokiem (gm. Kramsk). Każdego roku, w dniu wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, młodzi ludzie przybywają do Lichenia, aby podziękować Bogu za pontyfikat św. Jana Pawła II. (16.10).

Uczniowie wyruszyli w trasę w godzinach porannych. Po pokonaniu 15-kilometrowego odcinka dzielącego obydwie miejscowości, uczniowie, wraz ze swoimi wychowawcami, nauczycielami, ale także rodzicami i absolwentami szkoły, przybyli do sanktuarium, aby pokłonić się Matce Bożej Licheńskiej.

O godz. 13.30 w kaplicy Trójcy Świętej rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. Przemysław Strzelczak, wikariusz parafii pw. św. Stanisława BM w Kramsku, szkolny katecheta.

Na początku Eucharystii społeczność szkolną oraz przybyłych gości powitał ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz licheńskiego sanktuarium, który życzył zgromadzonym, „aby na wzór patrona szkoły, św. Jana Pawła II, stawali się świętymi każdego dnia”. – „Ta świętość nie jest zarezerwowana tylko dla ludzi wielkich, ale przede wszystkich dla małych, którzy kochają Boga i chcą żyć Ewangelią Chrystusa. Ciesząc się dziś z waszej obecności, modlimy się, aby Ewangelia przemieniała serca każdego z was. Przyjmujcie Chrystusa, na wzór Maryi, każdego dnia.”

W wygłoszonej homilii ks. Przemysław Strzelczak nawiązał do osoby papieża-Polaka: „Każdy z nas powinien czerpać z wzorca życia św. Jana Pawła II to, co najlepsze. Każdy jest powołany do świadectwa w wierze. Jesteśmy zaproszeni do tego, aby nie wstydzić się wiary, znaku krzyża, modlitwy, pójścia do kościoła. I gdy prawie cały świat jest przeciwko kościołowi, my, wpatrzeni w postać św. Jana Pawła II, mamy za zadanie kochać naszych bliźnich, gdyż zostaliśmy stworzeni przez Boga od czynienia dobrych rzeczy. Prośmy zatem Boga, abyśmy byli dobrymi ludźmi, którzy dają siebie nie chcąc nic w zamian.”

Po zakończonej homilii dzieci z klasy pierwszej złożyły ślubowanie na szkolny sztandar. Ceremonii przewodniczyła Elżbieta Bryl, dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Wysokiem.

Zwieńczeniem pielgrzymki była pamiątkowa fotografia wykonana na schodach prowadzących do nawy głównej bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

W 25. Jubileuszowej pielgrzymce ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Wysokiem łącznie wzięło udział 250 osób. Pieszo do Lichenia dotarło ok. 80 uczniów. Ci, którzy nie byli w stanie pokonać trasy samodzielnie, przyjechali autami wraz z rodzicami. W pielgrzymce uczestniczyli zarówno obecni uczniowie szkoły podstawowej, ale także absolwenci placówki, grono pedagogiczne oraz rodzice uczniów.