Ks. bp Mering do nowo wyświęconych diakonów: siejcie ducha pokoju, pojednania, braterstwa i zrozumienia

31 maja 2020 r., tekst: dk. ŁP; foto: ks. JG

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 31 maja, we włocławskiej katedrze zapanowała wielka radość. Katedra była pełna na godzinę przed Mszą święceń – panowała atmosfera radości i oczekiwania. Radość Pięćdziesiątnicy została bowiem spotęgowana przez wyświęcenie dwóch nowych diakonów przez ks. bp. Wiesława Meringa. Przyjaciele i członkowie rodzin cieszyli się widząc, jak ich bliscy przyjmują święcenia diakonatu. A diakoni radowali się, że podejmują nową służbę w Kościele. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 15.00 w katedrze Wniebowzięcia NMP.

Po pięciu latach przygotowań dwóch alumnów zostało wyświęconych na diakonów Kościoła. Nowi diakoni to: Mateusz Brzeziński z parafii pw. św. Bartłomieja w Smólniku oraz Adrian Nowicki z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Starym Mieście.

W homilii ks. bp Mering wskazał na podstawowe zadanie sługi Chrystusa – „głoszenie Jezusa Chrystusa”. Odnosząc się do dramatu podziału i nienawiści, który dotyka społeczeństwo, Pasterz Diecezji rzucił diakonom wyzwanie: „siejcie ducha pokoju, ducha pojednania, ducha braterstwa i zrozumienia”. „Macie iść do ludzi często głęboko poranionych, pełnych bojaźni, niepewności; tak tego boleśnie doświadczamy w okresie pandemii; macie iść, żeby te rany w nich próbować zaleczyć!” - powiedział hierarcha.

Ksiądz Biskup wyjaśnił, że moc tajemnicy kapłaństwa służebnego nie tkwi w liczbie powołanych, ale wypływa od Boga. „Skuteczność waszego działania, oddziaływania zależy od tego, czy będziecie umieli głosić wiarę w Jezusa Chrystusa!” – podkreślał szafarz święceń. Zachęcając do odważnego pójścia za Panem, Biskup Włocławski przywołał świadectwo i drogę Apostołów, którzy wybrali Chrystusa. „Wybieracie drogę niełatwą. Tak jak droga Jezusa nie była łatwa. Ona zawsze oznacza przejście przez Mękę, przez Drogę Krzyżową. Ale jest i ta najważniejsza perspektywa – perspektywa zmartwychwstania – ona niech wam dodaje sił” – wyjaśnił Pasterz Diecezji.

Ordynariusz Włocławski wskazał na potrzebę osobistego dialogu z Jezusem, bez którego nie jest możliwe zachowanie tożsamości kapłańskiej. „Cała wasza działalność musi wypływać z tego związku z Bogiem, który nazywamy modlitwą. Pomyślcie o tym wszystkim dzisiaj i pozostańcie temu wszystkiemu wierni w całym waszym życiu” – podkreślił hierarcha.

Ks. bp Mering podziękował rodzinom i przyjaciołom nowych diakonów, którzy wspierają ich modlitwą na drodze do kapłaństwa. „To jest wielka moc płynąca z modlitwy. Ona staje się źródłem prawdziwego pocieszenia” – powiedział.

Po homilii, podczas obrzędu święceń, kandydaci do diakonatu przyrzekali m.in.: wierną służbę Bogu i ludziom, zachowywanie celibatu, posłuszeństwo biskupowi oraz wyrazili pragnienie, by „kształtować swoje postępowanie na wzór Chrystusa”. Następnie padli twarzą na ziemię, gdy wierni modlili się za nich podczas litanii do Wszystkich Świętych. Ksiądz Biskup nałożył na kandydatów ręce oraz odmówił nad nimi modlitwę święceń, przekazał Ewangeliarz ze słowami: „Przyjmij Chrystusową Ewangelię, której głosicielem się stałeś; wierz w to, co będziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i pełnij to, czego będziesz nauczać” (z obrzędu święceń diakonatu). Wkrótce potem diakoni zostali ubrani w dalmatyki, które będą nosić podczas liturgii.

Uroczystość święceń zgromadziła wokół ołtarza wiernych, rodziny nowo ustanowionych diakonów, siostry zakonne, profesorów i moderatorów włocławskiego seminarium oraz księży proboszczów. Kandydaci do przyjęcia święceń odprawili tygodniowe rekolekcje wymagane przez prawo kanoniczne, pod kierunkiem ks. Pawła Pokory, ojca duchownego WSD.

Po Eucharystii diakoni zostali powitani przez rodziny i przyjaciół oczekujących na nich przed katedrą. To naprawdę radosny czas dla naszej diecezji i okazja, aby podziękować za dar kapłaństwa. Jest to także zaproszenie do intensyfikacji naszej modlitwy o nowe i święte powołania do służby w Kościele