Ks. bp Mering: zadaniem szkoły jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale również wychowywanie

27 czerwca 2020 r., tekst: JK; foto: KJ

W piątkowy poranek, 26 czerwca, uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej oraz liceum Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza, wraz z dyrekcją, nauczycielami i pracownikami szkoły, przybyli do katedry włocławskiej, aby podziękować Bogu za rok szkolny 2019/2020.

Na początku Eucharystii, ks. prał. Jacek Kędzierski, dyrektor ZSK, powitał Biuskupa Diecezjalnego oraz wszystkich zgromadzonych na liturgii.

W homilii Ksiądz Biskup przypomniał sytuację ukształtowaną przez epidemię koronawirusa. Odniósł się do obchodów Triduum Paschalnego, w którym mogło uczestniczyć tylko 5 osób, i nawiązał do pokory jaką winien wykazać człowiek w obliczu życiowych zmagań. Ksiądz Biskup przypomniał również bolesne obrazy tego okresu związane z kryzysami w rodzinach, a wynikające z problemów w cierpliwym wypełnianiu funkcji małżeńskich oraz rodzicielskich. Nawiązując do przesłania zawartego w Ewangelii, hierarcha uczulił zebranych na życiowe pokusy, które oddalają nas od drugiego człowieka. W kontekście nadchodzących wakacji zachęcił do ożywienia praktyki poznawania lektury Pisma Świętego, w szczególności zgłębiania mądrości zawartych w Nowym Testamencie. Biskup Włocławski przypomniał zebranym, że zadaniem szkoły jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale również wychowywanie prawych i światłych obywateli, którzy bez względu na to gdzie rzuci ich los, zawsze będą w stanie odnaleźć i wytrwale podążać tą właściwą dla nich drogą.

Przed błogosławieństwem Ksiądz Biskup wręczył odznaczenia dla wyróżniających się absolwentów szkoły podstawowej i liceum ZSK. Zasłużone laury z rąk Pasterza Diecezji otrzymali:

Kacper Antosik (IIIa LO) - za wzorowy udział w wypełnianiu misji katolickiej szkoły,
Adam Piętowski (IIIc LO) - za najwyższe wyniki w nauce w cyklu edukacyjnym 2017-2020,
Aleksandra Pikulska (IIIb LO) - za najwyższą frekwencję w cyklu edukacyjnym 2017-2020,
Tomasz Wojciechowski (VIIIa SP) - za wzorowy udział w wypełnianiu misji katolickiej w II etapie edukacyjnym,
Aleksandra Babis (VIIIa SP) - za najwyższe wyniki w nauce w II etapie edukacyjnym.

Na zakończenie, w imieniu wspólnoty szkolnej, słowa podziękowania pod adresem Księdza Biskupa wypowiedzieli tegoroczni maturzyści: Kacper Antosik oraz Aleksandra Lewandowska.