Katedra włocławska: Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

29 sierpnia 2020 r., ks. AN

Katedra włocławska: Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

„Niech zstąpi Duch Twój” – pod takim tytułem w piątkowy wieczór 28 sierpnia w katedrze włocławskiej odbył się koncert z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Organizatorem była parafia katedralna we Włocławku, patronat honorowy objął biskup włocławski Wiesław Mering, a partnerem strategicznym był ANWIL S.A. Koncert pierwotnie miał odbyć się w maju, ale ze względu na epidemię koronawirusa jego zorganizowanie stało się możliwe dopiero teraz, w rygorze sanitarnym, stąd ograniczona liczba uczestników.

Setna rocznica urodzin Papieża Polaka to doskonała sposobność, by przypomnieć jego słowa, naukę i dziedzictwo, które niesie ważny przekaz dla ludzi we wszystkich zakątkach świata. Dlatego koncert rozpoczął się odtworzeniem fragmentu słynnej homilii św. Jana Pawła II z Warszawy, z 1979 roku, gdzie padły prorocze słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Przewodnikiem po życiu i nauczaniu Ojca Świętego był prowadzący koncert redaktor Tomasz Wolny. Przybliżał uczestnikom zarówno nauczanie Papieża, jak i wskazywał na ważne wydarzenia z życia św. Jana Pawła II.

W starannie przygotowanej scenerii, w majestatycznym wnętrzu włocławskiej katedry, zebrani usłyszeli wybitnych polskich artystów wykonujących utwory muzyczne niosące chrześcijańskie przesłanie. Przed włocławską publicznością wystąpili: Sound’n’Grace, Mateusz Ziółko, Olga Szomańska, Mietek Szcześniak, Marek Piekarczyk, Magdalena Grzechnik, Grzegorz Wilk. Artystom towarzyszyła orkiestra kameralna pod batutą Łukasza Łodygowskiego.

Gorące przyjęcie przez publiczność utworów znanych, dynamicznych w swym przekazie, jak i bardzo refleksyjnych, budujących atmosferę koncertu, także wykonywanych wspólnie z uczestnikami, zachęciło artystów do zaśpiewania na bis, wraz z włocławianami, hymnu ŚDM 1991 „Abba Ojcze”.

Wykonawcom i uczestnikom koncertu podziękował kustosz katedry ks. prał. Michał Krygier, który nie krył zadowolenia z faktu, że udało się mu spełnić marzenie zorganizowania tego artystycznego wydarzenia. Zebrani w katedrze oklaskami podziękowali organizatorowi koncertu oraz jego sponsorom.

Koncert był transmitowany na kanale Facebook oraz Youtube diecezji.