Czernikowo: Ks. bp Mering wręczył medale Zasłużony dla Diecezji Włocławskiej

31 grudnia 2020 r., tekst i foto: ks. Julian Głowacki

Czernikowo: Ks. bp Mering wręczył medale Zasłużony dla Diecezji Włocławskiej

Na zaproszenie ks. proboszcza Krzysztofa Graczyka, ks. bp Wiesław Mering przewodniczył 31 grudnia w parafii św. Bartłomieja Mszy Świętej i eucharystycznemu nabożeństwu dziękczynno-błagalnemu na zakończenie 2020 roku.

W homilii miejscowy wikariusz ks. Damian Donderowicz ukazywał czym jest przemijający czas. Przywołał słowa św. Augustyna, które zawarł w „Wyznaniach”: „Czymże więc jest czas? Jeśli nikt mnie o to nie pyta, wiem. Jeśli pytającemu usiłuję wytłumaczyć, nie wiem”. Za Czcigodnym Sługą Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim powtarzał, że „czas to miłość”, a nie jak wielu ludzi twierdzi „czas to pieniądz”. Kaznodzieja ukazywał w jaki sposób współczesny człowiek ucieka przed zrobieniem rachunku sumienia, a więc podejmuje próbę ucieczki przed Bogiem i samym sobą. Odwołał się również do przeżywanej w 2020 roku pandemii. – Mówimy nieraz metaforycznie, że był to rok pod znakiem maski. To prawda. Jedne maski na twarzach się pojawiły, a inne z twarzy spadły. Spadły maski ukrywające powierzchowną, pokazową, płytka wiarę. Opadły maski skrywające egoizm, wygodę, brak szacunku nawet dla życia i zdrowia ludzkiego. Upadły maski zakrywające pogardę dla świętości i ludzi Kościoła. Ukazały się twarze wręcz nieludzkie, gardzące nawet samym Panem Bogiem – powiedział ks. Donderowicz. Słowami św. Jana Marii Vianneya zdiagnozował, skąd bierze się taka sytuacja: „Ogromna rzesza ludzi żyje na tym świecie tak, jakby go nigdy nie miała opuścić. Nic dziwnego, że tyle osób w tej moralnej ślepocie ginie”.

Ks. bp Wiesław Mering odznaczył w Czernikowie medalem Zasłużony dla Diecezji Włocławskiej posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego z parafii Matki Bożej Częstochowskiej i św. Wacława w Lubiczu Górnym oraz wicewojewodę kujawsko-pomorskiego Józefa Ramlaua z parafii Miłosierdzia Bożego w Obrowie. W uzasadnieniu biskup włocławski podkreślił dobrą współpracę obu odznaczonych z Kościołem, nie tylko w swoich parafiach, ale także podejmowaną na rzec diecezji. Zaznaczył również świadectwo wiary i pobożności oraz wierności wartościom chrześcijańskim, które ukazują swoimi postawami uczestnicząc w uroczystościach religijno-patriotycznych. Jan Krzysztof Ardanowski otrzymał odznaczenie w odpowiedzi na prośbę dyrektora Wydawnictwa Duszpasterstwa Rolników ks. kan. Łukasza Grabiasza, natomiast Józef Ramlau na prośbę ks. Juliana Głowackiego, redaktora tygodnika diecezjalnego „Ład Boży”.