Bp Mering do młodych prezbiterów: jesteśmy odpowiedzialni za dar, który otrzymaliśmy

28 października 2018 r.

W sobotę 27 października br. we włocławskim seminarium odbyło się kolejne spotkanie formacyjne dla najmłodszych prezbiterów diecezji w ramach stałej formacji kapłanów.

Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą brewiarzową i konferencją ascetyczną w kościele seminaryjnym św. Witalisa. W słowie skierowanym do obecnych, ks. prał. Tomasz Michalski, wikariusz biskupi ds. stałej formacji kapłanów i ojciec duchowny diecezji, nawiązując od do słów św. Piotra Apostoła zawartych w brewiarzowej jutrzni przeznaczonej na ten dzień, zwrócił uwagę na istotę ciągłego powrotu do pierwotnej gorliwości co jest „troską o umocnienie swojego wyboru”.

Po krótkiej przerwie prezbiterzy wrócili do kaplicy, aby adorować Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. W tym czasie mieli też możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Zwieńczeniem spotkania była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. biskupa Wiesława Meringa. Pasterz Diecezji w homilii podkreślił za św. Pawłem, że „każdemu została dana łaska według miary daru Chrystusowego”. „My otrzymaliśmy ten dar w święceniach”, mówił hierarcha, dodając, że „dar oznacza otwarcie się, gotowość przyjęcie tego bogactwa, które w tym wypadku pochodzi od Jezusa. Za dar, który otrzymaliśmy jesteśmy odpowiedzialni. Wyposażony tym bogactwem mam z niego korzystać odpowiedzialnie, mądrze”.

Ksiądz Biskup mówił też o potrzebie ciągłego nawracania w życiu prezbitera oraz trwania na adoracji przed Najświętszym Sakramentem, co jest okazją do otwierania się na Bożą łaskę i współpracy z nią „jako słudzy nieużyteczni.”

Biskup Diecezjalny podkreślił jak ważną rolę odgrywają spotkania formacyjne, przypominając słowa Jana Pawła II, zawarte w adhortacji posynodalnej Pastores dabo vobis,  które mają wpływ na posługę duszpasterską.