Bp Mering: powinniśmy drżeć ze szczęścia, że Bóg przychodzi do nas w Eucharystii


11 czerwca 2020 r., ks. AN

Bp Mering: powinniśmy drżeć ze szczęścia, że Bóg przychodzi do nas w Eucharystii

Z powodu epidemii koronawirusa, w skromniejszym niż zazwyczaj wymiarze, 11 czerwca we Włocławku pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa obchodzono uroczystość Bożego Ciała – Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Biskup Włocławski przewodniczył we włocławskiej katedrze koncelebrowanej Mszy św., wygłosił homilię oraz poprowadził procesję wokół katedry. W tym roku, ze względów sanitarnych, nie odbyła się centralna miejska procesja do czterech ołtarzy.
 
W Homilii bp Mering podkreślając, że uroczystość Bożego Ciała odsłania jedną z najważniejszych prawd wiary o Bogu-Człowieku, który pozostał z nami w prostych znakach chleba i wina, zauważył, że „dzisiaj naszą procesją, w trudnych warunkach pandemii, w tym zmniejszonym wymiarze możemy dać wyraz najgłębszej wierze w to, że karmimy się Ciałem i Krwią Chrystusa”.
 
Hierarcha przytoczył diagnozę kard. Roberta Saraha, który mówił, że „cały kryzys Kościoła ma swoje źródło w osłabieniu wiary w obecność Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie”. Bp Mering apelował: „usiłujmy sobie powiedzieć, jaka jest nasza wiara w Jego rzeczywistą obecność? Najważniejsza jest żywa wiara – nie obrzędy, nie tradycje – żywa wiara w Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Dlatego dzisiaj pójdziemy w skróconej, ale jednak procesji, żeby pokazać tym, którzy patrzą na nas z zewnątrz, żeby pokazać naszą wiarę, przywiązanie, jedność z Chrystusem”.
 
W dalszej części homilii kaznodzieja podjął się teologicznej analizy prawd wyrażanych przy czterech ołtarzach podczas procesji eucharystycznej. „Te cztery stacje, które towarzyszą nam w czasie procesji, najpierw pokazują wiarę w ofiarę Chrystusa. Ofiarą Jezus zgładził mój grzech. Przez Krew Jezusa grzech został wymazany z historii mojego życia. Dlatego Najświętszy Sakrament przypomina ofiarę Jezusa Chrystusa złożoną na Golgocie. Ofiara to cena przymierza, czyli tej przyjaźni między Bogiem a człowiekiem” – podkreślał bp Mering.
 
Druga stacja przypomina, że Jezus eucharystyczny jest prawdziwym pokarmem duszy. „Bez pokarmu człowiek jest bezradny. Jeżeli coś dobrego jest w nas, to dzięki Niemu. Jakiejż to trzeba wiary w obecność Jezusa, żeby żyć życiem, które On w tym sakramencie daje!” – mówił Biskup Włocławski zaznaczając, że Eucharystia to pokarm duszy, pokarm tak ważny zwłaszcza w czasie, w którym żyjemy. „Pokarm musi być prawdziwy, rzeczywisty, realny, brany z ołtarza. Ten, który daje Ciało Pana, powinien drżeć z przejęcia, jeżeli uświadamia sobie, Kogo daje człowiekowi. A ten, który przyjmuje, powinien drżeć ze szczęścia, że Bóg do niego przychodzi. Mocno musimy ożywić i oczyścić swoją wiarę w obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie” – zauważył hierarcha.
 
„Trzecia stacja przypomina nam, że Eucharystia jest sakramentem zjednoczenia. Nie wierzę, że ludzie karmiący się Chlebem z nieba, mogli obrzucać się zniewagami czy kierować się nienawiścią. Eucharystia rodzi zjednoczenie” – mówił bp Mering.
 
Zatrzymując się w rozważaniu nad treścią czwartego ołtarza Biskup Włocławski podkreślił, że przy nim rozważamy prawdę, że Eucharystia jest zadatkiem nieśmiertelności: „człowiek nie musi się starać o własnych siłach, bo Bóg zostawił mu zadatek nieśmiertelności w sakramencie ołtarza”.
 
„Ileż daje nam do  myślenia procesja i zatrzymanie się przy czterech ołtarzach w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – zauważył bp Mering – Odsyła nas ta uroczystość do tajemnicy Wielkiego Czwartku, uwidacznia więź miedzy Wielkim Czwartkiem a uroczystością Bożego Ciała: tamtego dnia byliśmy pogrążenia w powadze, smutku. Dzisiaj przeżywamy ją z radością i szczęściem, że możemy znowu być razem, że pójdziemy w procesji wokół katedry i powiemy z prostotą i szczerością: Boże wiele razy grzeszyłem wobec Twojej świętości, ale wiem, że jeżeli jest jakaś moc przebaczenia, to tylko Ty sam jesteś tej mocy nieskończonym źródłem” – zakończył homilię Biskup Włocławski.
 
Zgodnie z zapowiedzią, procesja eucharystyczna odbyła się wokół katedry. Na jej trasie nie było budowanych tradycyjnych ołtarzy. Na zakończenie, przy głównym ołtarzu katedry ks. bp Wiesław Mering udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.