28 lutego dniem modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich (zapowiedź)

25 lutego 2020 r.

Pierwszy piątek Wielkiego Postu ma być przeżywany w całym Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy wynagradzającej za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Ta inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka, który w „Liście do Ludu Bożego” zachęcał do modlitwy pokutnej i postu, które mają „rozbudzić nasze sumienia, naszą solidarność i nasze zaangażowanie na rzecz kultury ochrony, oraz mówienia «nigdy więcej» wszelkim rodzajom i formom nadużyć”, przypominając, że „dziś, jako Lud Boży jesteśmy wezwani, by wziąć na siebie odpowiedzialność za ból naszych braci, zranionych na ciele i duszy”.

„Stając razem do modlitwy wynagradzającej, uczymy się prawdy o wspólnocie Kościoła, w której żadne cierpienie ani grzech nie są prywatne. Gdy cierpi jeden człowiek, współcierpią inni, a grzech każdego z nas osłabia organizm całej wspólnoty – podkreśla ks. Studnicki. – Ta wspólna modlitwa pokutna na początku Wielkiego Postu ma też uwrażliwiać nasze serca i zmieniać sposób myślenia, tak aby każdy w Kościele zrobił wszystko co w jego mocy, by nasza wspólnota była bezpiecznym domem dla dzieci i młodzieży” - dodaje duchowny

W najbliższy piątek, 28 lutego, w katedrze włocławskiej, odprawiona zostanie Droga Krzyżowa o godz. 17.30, jako wynagrodzenie za grzechy przeciwko osobom małoletnim. W intencji osób wykorzystywanych seksualnie i ich rodzin, sprawowana będzie także Msza św. o godz. 18.00

Ks. Piotr Solecki
delegat Biskupa Włocławskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży